X


Citibank: Bitcoin Bankalar İçin Tehdit Değil Fırsattır

23:52
3 Ağustos 2016

Citi Research’ün yayınladığı yeni araştırma, bitcoin ve diğer dijital paraların bankalar, kredi kartları veya geleneksel ödeme hizmetleri için yıkıcı bir engel olarak değil; mevcut finansal hizmetlerin bir tamamlayıcısı olarak görülmesi gerektiğini savunuyor.

Geçen hafta yayınlanan 56 sayfalık raporda bitcoin ve dijital paraların yeni pazarlar oluşturma ve yeni müşterilere ulaşma işlevi öne çıkarılıyor ve merkezi ödeme sistemlerinin günümüz finansına yettiği belirtiliyor.

Raporda şu ifadelere yer veriliyor:

“Bitcoin gibi açık bir ağın temelindeki teknoloji bitcoin’i diğer teknolojilerle birleştirme fırsatı sunuyor; bu da nesnelerin internetini (IoT) destekleyen uygulamalar başta olmak üzere tam bir inovasyon fırsatı sunuyor.”

Bitcoin vb. merkezsiz ağların ödeme altyapısı yetersiz olan ülkelerde faydalı kullanılabileceğini belirten rapor, bitcoin’i basılı paralara çevirme işlemlerinde alınan yüksek masraflar ve mevcut piyasalardaki düşük likiditeyi bitcoin’in aşması gereken sorunlar olarak gösteriyor.

Bitcoin’in değişmez ve para sızdırmaya kapalı oluşunu genel para hareketi açısından bir avantaj olarak görmeyen raporda genel olarak bitcoin’in avantajları ile dezavantajları, önemli startup’lar ve ethereum başta olmak üzere diğer kripto paralara değiniliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar