reklamı kapat

Çin’in Kripto Parası Libra’dan Etkilenerek Mi Geliştiriliyor?

Yapılan son açıklamalara göre Çin’in merkez bankası dijital para birimi, Libra’dan etkileniyor...
18:00
20 Ağustos 2019

Yapılan resmi açıklamalara göre The People’s Bank of China (Çin Merkez Bankası) (PBoC), devlet destekli dijital para birimini piyasaya sürmeye neredeyse hazır.

20 Ağustos’ta haber portalı China Daily’den elde edilen bilgilere göre Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC), Facebook’un kripto para projesi Libra’dan etkilenmiş olabilir.

Libra İlhamı

Çin Merkez Bankası Ödemeler ve Anlaşmalar Departmanı Başkan Yardımcısı Mu Changchun geçen hafta yaptığı açıklamalarda 5 yıldır yürüttükleri çalışmalar sonucunda CBDC’nin piyasaya sürülmeye neredeyse hazır olduğunu ifade etmişti. Başkan yardımcısının açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bununla beraber Cointelegraph’ın haberine göre para birimi için denemelerin sürmekte olduğu ve proje için birçok yaklaşımın test edildiği de belirtiliyor. Eğer herhangi bir sorun çıkmazsa PBoC’nin para biriminin Libra’dan daha önce piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Öte yandan yapılan son açıklamalara göre PBoC’nin piyasaya sürmeye hazırlandığı CBDC, Libra’dan etkileniyor…

Çin Renmin Üniversitesi’nde Finans Teknolojisi ve Siber Güvenlik Araştırma Merkezi Direktörü olan Yang Dong China Daily’ye yaptığı açıklamalarda, Libra açıklamalarının Çinli düzenleyiciler arasında tartışmalara yol açtığını dile getirdi. Ayrıca Dong’a göre, projenin geliştiricileri para biriminin geliştirilme sürecine hükümet dışı daha fazla kurumun dahil edilmesi gerektiğini istedi. Dong, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Çin CBDC’yi piyasaya sürmeden önce Libra’dan ilham aldığı daha fazla test aşamasından geçirmesi gerekiyor.

CBDC’nin Etkileri

Bunların yanında China UnionPay yöneticisi ve eski PBoC yetkilisi Shao Fujun China Daily’ye yaptığı açıklamalarda CBDC’nin, “ekonomik faaliyetlerde para akışını izlemek ve para politikalarının yapılmasını desteklemek de dahil olmak üzere birçok olumlu etkisi olacağını” dile getirdi.

Öte yandan Fujun, olumlu etkilerin yanı sıra CBDC’nin para ve kur politikası konusunda küresel koordinasyon gibi zorluklarla karşı karşıya kalma riski olduğunu da belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun