Çin’in Dijital Yuan Stratejisi: Kripto Para ve Bireysel İşlem Entegrasyonu

Özet

  • Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü Direktörü Changchun Mu, 3 Eylül'de yaptığı açıklamada, Çin Merkez Bankası'nın dijital para birimi olan dijital yuan'ın teknolojik ve iş modelinde önemli gelişmeler yaşandığını belirtti.

  • Mu, kripto para sektöründe faaliyet gösteren ödeme araçlarının, dijital yuanı kolayca entegre edebilecekleri ve kullanıcılara sunabilecekleri bir fırsat olarak görüyor.

  • Çin, blockchain ve teknoloji alanında hızla ilerlerken, dijital yuanın ödeme ve ticaret alanlarında daha da yaygınlaşması için çeşitli adımlar atmaya devam ediyor.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
18:30
4 Eylül 2023

Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü Direktörü Changchun Mu’nun açıklamasına göre, Çin Merkez Bankası’nın dijital para birimi teknolojik ve iş modeli yükseltmelerine devam ediyor. Mu, dijital yuanın örgütsel biçimler ve iş modeli açısından büyük bir gelişme yaşadığını vurgularken, bu gelişmenin kripto para sektöründe ödeme araçlarında yeni fırsatlar sunabileceğini belirtti. Ayrıca, CBDC’nin ticari ödemelerde de kullanılabilmesi için bankalar arası ödeme sistemlerine entegre edilebileceğini ifade etti.

Ödeme Firmalarına Dikkat Çeken Uyarı

Çin Halk Bankası Dijital Para Araştırma Enstitüsü Direktörü Changchun Mu tarafından 3 Eylül’de yapılan açıklamaya göre, Çin’in Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuan teknolojik ve iş modeli yükseltmelerinden geçerken, cüzdan sağlayıcıları tüm perakende senaryolarında ödeme seçeneklerini kolaylaştırmalı. Yıllık Çin Uluslararası Hizmet Ticaret Fuarı’nda yaptığı konuşmada Mu, dijital yuanın örgütsel biçimleri ve iş modeli açısından büyük bir yükselme geçirdiğini söyledi. Şimdi yükselme sırası kripto para sektöründe hizmet veren ödeme araçlarında.

Mu, WeChat ve Alipay gibi ticari bankacılık uygulamalarından bahsederek, bu uygulamalara düzenlemelere uyma yükümlülüklerini hatırlattı. Mu’ya göre platformlar kısa vadede CBDC için QR kodlarını uygulamaya odaklanabilirken uzun vadede ödeme araçlarını yükseltebilirler ve dijital yuan desteğini tüm kullanıcılara sunabilirler.

Sistem Değişikliğine Gerek Yok

Yetkili ayrıca şirketlerin hizmetine sunulması için ticari ödemelerden de bahsetti. Mu’ya göre, mevcut bankalar arası ödeme ve mutabakat sistemlerini tamamen değiştirmeye gerek yok; CBDC ödeme seçeneğini buna entegre etmek yeterli olacaktır. Ancak konuşma sırasında entegrasyonun teknik detaylarından bahsedilmedi.

Çin, blockchain destekli ancak tam kontrollü dijital altyapı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Ağustos ayında Çinli hükümet yetkilileri blockchain tarafından desteklenen yeni bir veri alışverişini açıkladı. Yeni kurulan Hangzhou Veri Borsası dağıtık defter teknolojisinden yararlanarak kurumsal bilgi teknolojisi verilerinin değişimini kolaylaştıracak. Günlük hayatta da birçok alanda teknoloji devrimi sayılabilecek çözümler üreten Çin, özellikle yapay zeka destekli kamera sistemi ile tüm dünyanın dikkatini Çin’e çekmeyi başarıyor ve bu nedenle bile blockchain alanında yapılabilecek tüm gelişmeler merak uyandırıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar