reklamı kapat

Çin’den 1.6 Milyar Dolarlık Dev Blockchain Fonu

07:00
10 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

10 milyar yuan yani 1.6 milyar dolar değerinde olduğu ifade edilen yeni bir inovasyon fonu blockchain alanına uygulanacak. Yerel bir haber kaynağı olarak bilinen Lie Yunyang tarafından yayınlanan habere göre bu açıklamalar Çin’in Hangzhou kentine inşa edilen Blockchain Endüstri Parkı’nın açılışı esnasında yapıldı.

“Xiongan Küresel Blockchain İnovasyon Fonu” olarak ifade edilen bu devasa fon Yuhang bölge hükümeti tarafından finanse edilecek. Buna göre sözü geçen fonun %30’u devlet tarafından desteklenecek. Ayrıca Hangzhou Haoyu Yatırım Şirketi de bu fonu finanse edecek unsurlar arasında gösteriliyor. Üstelik bu şirketin malum fonu yöneteceği ifade edildi.

Hangzhou Haoyu Yatırım Şirketi, Handan Yatırım adlı bir şirketten ve önceki projeleri EOS, Qtum, Zcash ve SIA gibi önemli projeleri içeren INBlockchain’den oluşuyor. INBlockchain’in ortakları arasında gösterilen ünlü Bitcoin yatırımcısı Li Xiaolai ve blockchain sektörünün “tanınan ismi” Lao Mao gibi isimlerin varlığı kamuoyunun dikkatini çekiyor. Yerel haber ajansına göre bu isimler bahsi geçen devasa fonun yöneticileri arasında yerlerini alacaklar.

Hangzhou’daki Blockchain Endüstri Park’ının açılış törenine dünyanın çeşitli yerlerinden on farklı blockchain projesi katıldı. Üstelik etkinlik esnasında başka bir yeniliğe de imza atıldı: Zhejiang Shimang Blockchain Stratejik Gelişim Araştırma Enstitüsü kuruldu. Blockchain teknolojisi ile ilgili üç farklı oluşum olarak tanımlayabileceğimiz endüstri parkı, inovasyon fonu ve araştırma enstitüsü sayesinde Hangzhou şehrinde Blockchain teknolojisinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunulması hedefleniyor.

Öte yandan Çin’de oluşturulması planlanan uluslararası Çin Blockchain Merkezi’ne yönelik planlar birtakım engellere bağlı olarak iptal edilmişti. Bu iptal kararının hemen ardından sözü edilen Blockchain Endüstri Parkı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Çin’de faaliyet gösteren perakende devi JD.com gibi şirketler ya da yeni bir blockchain ölçeklendirme yönteminin patentini alan ülkenin merkez bankası blockchain’i desteklese de ülke yönetimi kripto paralara yönelik uyguladığı sert düzenlemelerle tanınıyor. Buna göre Çin’li yetkililer geçtiğimiz yılın sonbaharında ICO’ları, bu ocak ayında “borsa-vari hizmetleri” ve şubat ayında ise yabancı borsalara erişimi yasaklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.