Reklam

Çin’deki Kripto Para Madencilik Yasağının Arkasında Tek Bir İsim Mi Var?

Elde edilen son bilgilere göre Çin’de uygulanan kripto para birimi madencilik yasaklarından tek bir isim sorumlu olabilir. 
16:08
13 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Jiangxi İl Komitesi eski parti üyesi ve başkan yardımcısı Xiao Yi’nin tutuklanmasının arkasında, üst düzey yetkilinin Çin merkezi hükümeti tarafından konulan kripto madenciliği yasağının temel nedenlerinden biri olduğu iddialarının ortaya atılmasına sebep oldu. Yani, Xiao Yi, Çin’in kripto para madenciliğine yasak getirmesinin arkasındaki isim olarak nitelendiriliyor.

Yasak İle İlgisi Var Mı?

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ile birlikte Merkez Disiplin Teftiş Komisyonu ve Devlet Denetleme Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturma, Xiao Yi’nin yasadışı teşvik ve kripto madenciliğini etkinleştirmeyi de içeren ciddi disiplin ve yasa ihlallerini olduğunu ortaya çıkardı.

Çinli kripto para habercisi Colin Wu’nun yakın tarihli bir tweetine göre Xiao Yi, işletmeleri ulusal sanayi politikalarının gerekliliklerini karşılamayan dijital para madenciliği faaliyetlerine başlama ve bu faaliyetleri destekleme yetkisini kötüye kullanmaktan tutuklandı. Bununla birlikte durumun en ilginç yanı desteklediği şirket ile Çin’deki kripto madenciliği yasağının başlamasını tetikleyen anlaşmazlıkların ortaya çıktığı dönemin aynı olması…

Çin’in Kripto Madencilik Yasağı

Çin’deki Kripto Para Birimi Yasağı’nın ortasında otoriter hükümet, kripto baskısının başlangıcından bu yana kripto madenciliği işletmelerini hedef aldı. Ekim ayında Çin Merkez Bankası, kripto ile ilgili tüm işlemleri yasa dışı sayan güncellenmiş kripto yasağı yönergeleri yayınlayarak, yetkililere evlerde ve kırsal illerde küçük ve orta ölçekli madencilik operasyonlarını aktif olarak kapatmalarını emretti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar