reklamı kapat

Çin’de Bir Yasadışı Madencilik Vakası Daha Ortaya Çıktı

Çin’de 22 kişi yasadışı madencilik faaliyetleri dolayısıyla yakalandı...
15:00
15 Temmuz 2019

Çin basın ajansı olan XinhuaNet’in yakın tarihli bir raporuna göre, hem Bitcoin madenciliği hem de yasadışı kripto para madenciliği Çin’de hala bir önemli bir mesele…

Ethereumworldnews’in haberine göre, ülkedeki ucuz elektrik, ASIC cihazlarına kolay ve ucuz ulaşım ve şebekelerden ucuz güç çekebilme imkanı sebebiyle bazı Çinliler yasadışı madencilik faaliyetlerine başladı.

2.9 Milyon Dolarlık Güç

XinhuaNet’in raporuna göre, yaklaşık 22 kişi Bitcoin ve çeşitli kripto paraları madenciliğini yapmak için yasadışı bir şekilde 4.000’in üzerinde ASIC cihazı kurdu. Bu cihazların yasadışı olarak elektrik kullandığı yapılan açıklamalar arasında yer aldı. Çin’in Jiangsu adında eyaletinde bulunan çiftliğin, yerel bir elektrik firmasından 2.9 milyon doların üzerinde güç çaldığı açıklandı.

Bu, Çin’de yaşanan ilk yasadışı madencilik faaliyeti değil. Örneğin, 2018 Temmuz ayında da Çinli yetkililer 20 şüpheliyi casus madencilik yaptıkları iddiasıyla tutuklamıştı. Şüphelilerin bir milyon bilgisayardan faydalanarak toplamda 15 milyon yuan (2,2 milyon dolar) kâr elde ettiği iddia edilmişti. Haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz…

Bununla beraber son olayda yakalanan 22 kişinin hepsinin suçlu olup olmadığı ya da ne şekilde cezalandırılacakları henüz net değil.

Kriptolar Yükselişte

Bildiğimiz gibi Çin’de kripto paralar ve ICO’lar yasak. Ancak Çinliler özellikle son zamanlarda bu yasakları delmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yüzden de Çin’deki yasadışı faaliyetlerde artışlar yaşanıyor.

Bununla beraber cnLedger’ın yaptığı bir açıklamaya göre, Çin’deki iOS uygulamalarında en çok adı geçen yedinci anahtar kelime kripto para borsası Huobi’nin adı… Apple’ın her yıl Çin’de 40 milyonun üzerinde satış yaptığı düşünülürse bu sıralama dikkate değer bir sıralama…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.