Çin Yasakları Sonrası Bitcoin (BTC)’de Tarihi Zirve!

Yasakların getirdiği kayıplar neredeyse sıfırlandı, işte detaylar!
19:26
23 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elon Musk’ın çevresel kaygıları, Çin’in küresel ekonomi hayalleriyle birleşip bu yıl Bitcoin fiyatını dibe çekmişti. Küresel hash gücü o günlerde fiyatla birlikte dibi gördü. Çinli madencilerin operasyonları kapatılmış ve alternatif ülkelere göçmeleri zorunlu hale gelmişti. Nihayet bu durum toparlandı ve Bitcoin hash gücü yeniden zirveye ulaştı.

Bitcoin Hash Gücü

Hash oranı hiç bu kadar iyi olmamıştı ve biriktirme iştahı, Çin’in Mayıs ayındaki madencilik baskısından bu yana arttı. MiningPoolStats izleme kaynağından elde edilen veriler, 20 Aralık itibariyle Bitcoin ağ hash oranının neredeyse şimdiye kadarki en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor.

69.000 dolardan başlayan düşüşe rağmen hash oranı daha da yükseliyor ve bilinen havuzlardan gelen bilgi işlem gücü artık tarihi bir zirveye ulaştı. Hash oranı, madenciliğe ayrılmış bilgi işlem gücünü ifade eder ve tam olarak ölçülmesi imkansız olsa da, tahminler Bitcoin’in madenciler için her zamankinden daha cazip ve dolayısıyla daha güvenli olduğu konusunda hemfikir, Bilinen havuz hash oranı, bu hafta 182,4 eksahash/s (EH/s) olarak gerçekleşti ve toplam hash oranı 188,9 EH/s idi.

Çin Yasakları Öncesi Hash Gücü

MiningPoolStats’a göre, küresel hash gücü bu yıl önemli bir zirve zaten yapmıştı. Mayıs başında 209.3 EH/s olarak ölçülen hash gücü yeniden 200 sınırına dayanıyor. Yani Çin yasaklarının tüm yaraları en azından Bitcoin madencileri açısından sarılmış görünüyor. Güncel veriler, madencilerin daha az satış yaptığını da doğruluyor. Orta vadede bu durum Bitcoin fiyatı için olumlu görünüyor.

Glassnode, verileri de madencilerin üretimlerini biriktirdiklerini doğruluyor. En büyük balinalar arasında yer alan madencileri satış yönlü pozisyon almıyor oluşu, Bitcoin üzerindeki satış baskısının daha da artmasını engelliyor.

Fiyat bu yıl genellikle küresel hash gücüyle orantılı hareket etti. Eğer bu döngü devam ederse Bitcoin kısa vadede yeniden 60.000 doların üzerini hedefleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar