Reklam

Çin, Şirketlerin de Attığı Adımlarla Dijitalleşiyor

Çin’de küresel bir dijital banka konsorsiyumu Blockchain yatırım fonu başlatılıyor.
12:00
19 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin‘de bir fintech şirketi, dijital banka oluşturmak amacıyla küresel bir dijital banka konsorsiyumu Blockchain yatırım fonu başlattığını açıkladı.

Çin Dijitale Dönüyor

Shenzhen’de yer alan Hande Financial Technology Holdings Co. Ltd (HDFH) Başkanı Cao Tong dün Şangay’da düzenlenen ikinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) sırasında bir konuşma yaptı. Tong’un konuşmasının başlığı oldukça önemli sayılabilecek “Çin’in Dijital Bankaları için Küresel Yatırım Fırsatları” idi.

Tong konuşması sırasında şu ifadeleri kullandı:

Yatırımcıların fintech sektöründeki tecrübe birikimine dayanarak, fon yatırımı yapmayı ve küresel bir dijital banka konsorsiyumu Blockchain’i kuracak bir dijital banka oluşturmayı planlıyoruz. İlk adım, bir bankaya yatırım yapmak ve dijital olarak dönüştürmektir. İkinci adım, dijital olarak dönüştürülmüş bankayı ana node olarak taşıyan küresel bir dijital banka konsorsiyumu Blockchain’i oluşturmaktır.

Yapılan açıklamalara göre bu sistemin oluşturulmasında HFFH, Çin’deki dört internet bankasından biri olan Yillion Bank ve Zhongguancun Özel Sermaye ve Girişim Sermayesi Birliği (ZVCA) birlikte çalışacak. Ayrıca yerel ve uluslararası yatırımcılarla birlikte çalışan fon, altı yıllık yatırım aşaması ve iki yıllık çıkış aşamasıyla yaklaşık 1 milyar dolar olacak.

Öte yandan Fintech ve Blockchain teknolojisi rezervleri ve operasyonel tecrübesi ile HDFH’in başındaki isim şu açıklamaları yaptı:

“Fon, yatırım yaparak ve fintech dönüşümü ile hedefleri güçlendirirken bir yandan da yenilikçi bir dijital banka konsorsiyumu Blockchain’i kurarak katılımcı dijital bankalar için daha büyük bir değer elde etmeyi hedefliyor.”

Yarışı Kim Kazanacak?

Tong’un bu açıklamaları, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın (PBoC) merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalıştı zamanda geldi.

Ağustos ayında, bankanın CBDC’sinin beş yıllık gelişimden sonra “hazır” olduğu bildirilmişti. Bunun yanında Eylül ayında PBoC yöneticisi Yi Gang, CBDC için planlarını hakkında yaptığı açıklamalarda söylentilere rağmen bunun için belirlenmiş bir başlangıç tarihi olmadığını dile getirdi.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar