X

Çin Merkez Bankası Yetkilisi, Dijital Varlık Düzenlemlerine İlişkin Dört Madde Sıraladı!

Çin Merkez Bankası yetkilisi Gou Wenjun, dijital varlık regülasyonları ile ilgili bir değerlendirme yaptı.
10:44
26 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

26 Kasım’da Çin Halk Bankası Kara Para Aklamayı Önleme İzleme ve Analiz Merkezi Direktörü Gou Wenjun, 2021 Birinci Lujiazui Ulusal Finansal Güvenlik Zirvesi ve 11. Çin Kara Para Aklamayı Önleme Zirvesi’nde dijital varlıklara ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Yetkiliden Dijital Varlık Açıklaması

Gou Wenjun, dijital varlıkların kara para aklama ve vergi kaçırma dahil birçok yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığını dile getirdi. Dijital varlıkların herhangi bir fiziksel temelinin olmamasından kaynaklı yasa dışı fon toplamada ve dolandırıcılık faaliyetlerinde de sık sık kullanıldığını söyleyen Wenjun, bu dijital varlıkların yaygınlaşmaya başlamasının kayıt dışı ekonomik faaliyetleri beslediğini ifade etti. Çin Halk Bankası yetkilisi, ayrıca artan dijital varlık kullanımı ile birlikte son dönemlerde yatırımcı haklarına, ekonomik düzene ve finansal güvenliğe tehdit oluşturan çok sayıda davanın da olduğuna dikkat çekti.

Çin Halk Bankası

Yetkili, 4 Madde Sıraladı

Çin Merkez Bankası yetkilisi Gou Wenjun’a göre, dijital varlıkların risk yönetimine dört açıdan dikkat edilmelidir:

“İlk olarak, dijital varlıkların finansal olmayan özelliklerini netleştirin ve ortaya çıkan dijital varlıklar için düzenleyici politikaları iyileştirin. Dijital varlıkların türetilmesi ve değiştirilmesi, mevcut dijital para biriminde, NFT‘de ve meta evrendeki çeşitli öğelerde durmayacaktır. Doğal olarak gerçek dünyadan izoledirler ve belirli bir düzeyde birlikte çalışabilirliğe sahiptirler, bu da suçlular için kolayca bir kara para aklama aracı haline gelebilir.”

Gou Wenjun, işlemlerin izlenebilirliğine de dikkat çekti:

“İkinci olarak, dijital varlık işlemlerinin özüne nüfuz etmek ve bunları belirlemek için işlemlerinin izlenmesini ve analizini güçlendirin. Bankalar ve ödeme kuruluşları, yasal para birimi ve dijital varlıklar arasındaki değişim bağlantısı olarak, dijital varlık işlem taraflarını gerçek isimlerle doğrulamalı, şüpheli işlemleri ve dijital varlıkların fon transfer kanallarını belirleme yeteneğini geliştirmeli. Söz konusu şüpheli işlemler de derhal bildirilmeli.”

Wenjun, açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

“Üçüncüsü, yeni teknolojilerin yenilikçi uygulamasını güçlendirin ve sanal bir varlık işlem izlenebilirliği ve olay yeri izleme sistemi kurun. Bunlardan biri, adres araştırmalarını geniş çapta dağıtmak ve araştırma adresiyle doğrudan veya dolaylı olarak işlem yapan hesapları etiketlemek için yapay zeka, makine öğrenimi ve diğer teknolojileri uygulamaktır.”

Gou Wenjun, son olarak da dijital varlıkların kullanıldığı suçlara karşı uluslararası bir güç oluşturulması gerektiğinden söz etti:

“Dördüncüsü, sanal varlıkları kullanan suçlara karşı uluslararası bir ortak güç oluşturmak için denizaşırı mali istihbarat teşkilatlarıyla bilgi paylaşımını ve işbirliğini güçlendirmek. Sanal varlıklar, doğası gereği küreseldir. Kara Para Aklamayla Mücadele Merkezi, 60 denizaşırı finansal istihbarat teşkilatıyla bilgi paylaşımını ve ortak soruşturma işbirliğini derinleştirmeye devam edecek. Sanal varlık işlemlerinin izlenebilirliği ve olay yeri takibi sayesinde, tüm yurt içi ve yurt dışı işlemler zincirini eski haline getirecek ve kanun yaptırımını destekleyecektir. Departmanlar kaçakları takip eder, çalıntı malları kurtarır ve çeşitli suç faaliyetlerini engeller.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar