X

Çin Kesenin Ağzını Açtı: 1,5 Milyon Dolarlık Dijital Para Yolda

Çin, DCEP için kesenin ağzını açtı.
15:51
9 Ekim 2020

Blockchain ve kripto para yarışını önde götürdüğü kesin olan Çin, kendi dijital para biriminin kullanım testlerine resmen başladı. Çin’in Shenzhen hükümeti bireysel yatırımcılara harcamaları ve kullanmaları için 1,5 milyon dolar değerinde DCEP dağıtmaya hazırlanıyor.

DCEP, Çin’in dijital para birimi olarak biliniyor ve bunun çalışmaları 5 yıldır devam etmekte. Yerel haber kaynakları tarafından aktarılan bilgilere göre kullanıcılar bedava sahip olacakları dijital parayı çeşitli kurumlarda ve çeşitli amaçlarla kullanıp bunu denemiş olacak.

Shenzhen Yönetimi, Dijital Para Dağıtacak

8BTCNews tarafından aktarılan bilgilere göre Shenzhen hükümeti kura çekecek ve hangi bireysel kullanıcılara DCEP dağıtılacağına bu şekilde karar verecek. Kullanıcılar cüzdanlarına aktarılacak DCEP’leri kullanarak bunun kullanışlılığını test edecek.

Toplamda 3.500’den fazla dükkanda DCEP kullanımının mümkün olduğu belirtiliyor. Çin’in dağıtacağı toplam miktar ise 10 milyon yuan olarak belirlendi. Bu sadece Shenzhen hükümetine özel ve diğer bölgesel yönetimlerin de buna katılım sağlaması DCEP miktarını rekor bir şekilde arttırabilir.

Çin’in dijital para biriminin genel olarak kripto para sektörüne nasıl etki edeceği bilinmiyor. Yine de uzmanlar bunun olumlu etki etmesini beklemekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar