X


Çin Etkisizleşti Mi? Yayınlanan Rapor Yatırımcılara Rahat Nefes Aldırdı!

Çin'in Bitcoin (BTC) üzerindeki etkisi ne durumda? Son rapor kripto para yatırımcılarını sevindirdi.
21:10
11 Ekim 2021

Bu yıl gündemimizi en fazla işgal eden konu Çin ve sert açıklamaları oldu. Kripto paralara karşı adeta savaş açan ülke ilk günlerde çevresel kaygıları ön plana koysa da artık direkt olarak ekosistem hedef alıyor. Artık Çin’de kripto para madenciliği yapılamıyor ve Çin vatandaşlarının popüler hiçbir kripto para borsasına erişimi kalmadı. Tıpkı Facebook, WhatApp gibi kripto paralara da VPN ile erişmek zorunda kalıyorlar.

Çin’in Etkisi Bitti Mi?

Luxor bu konuyla alakalı önemli bir rapor yayınladı. Artık Bitcoin madenciliği üzerindeki Çin etkisi bitti diyebiliriz. Bitcoin hash oranı yeniden yükseliyor hatta yasak öncesi günlerdeki seviyeler bile aşıldı. Yasaklardan önce 170 seviyesini gören hash bugünlerde 140’ın üzerinde seyrediyor. İlk açıklamalar geldiğinde madencilik operasyonları apar topar kapatılmış ve bu oran 80’e kadar düşmüştü.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Luxor Technologies tarafından yayınlanan yeni rapor da bunu doğruluyor. Rapora göre Çin tarafından gelen açıklamalar artık FUD (Fear, Uncertainty ve Doubt) yani korku, belirsizlik ve şüphe doğurmuyor. ATH noktasına yaklaşan Bitcoin (BTC) hash oranı madenciliğin karlılığının artmasıyla daha da ivme kazandı.

Bitcoin (BTC) Hash Hedefi

Raporda göre artan karlılık ve yeni operasyonların hızla devreye alınması hash oranı için en önemli itici güçler. Bu yılın son çeyreğinde (Ekim, Kasım ve Aralık) hash oranının 185 exahash’a kadar çıkması bekleniyor. Yani mevcut hash gücüne göre yaklaşık %30 artış gerçekleşecek. Bitcoin fiyatının hash grafiği ile uyumlu hareket ettiğini düşünürsek bu senaryo da Bitcoin yeni ATH yapabilir.

Bitcoin (BTC) madencilerinin yeni evi ise Kazakistan ve Kuzey Amerika oldu. Daha önce sıralamada kayda değer yer edinemeyen Amerika kıtası artık hash gücünü katlayarak artırıyor. Rapora göre Çin yasakları farklı bölgelerde olan ve Bitcoin madenciliği için geç kaldığını düşünen birçok girişimi pozitif etkiledi. Fırsatı kullanan girişimler hızla operasyonlarını kurarak pastadan payını almaya başladı.

Wall Street firması B. Riley Securities, ise 2022 yılında saniyede 200 exahash’a ve 2023’te saniyede 235 exahash’a hash gücünün tırmanacağını düşünüyor.

Kripto madencileri Marathon Digital Holdings Inc.’in hisseleri bu yıl %259 ve Hut 8 Mining Corp. %242 yükselirken, Riot Blockchain Inc.’in hisseleri yaklaşık %57 ve Hive Blockchain Technologies Ltd hisseleri %50 yükseldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar