X

Çin CBDC Konusunda Ne Durumda? Dijital Yuan (e-CNY) Kullanımı Yaygınlaşıyor!

Çin hedefine ulaşabilecek mi? Toplam cüzdan sayısı ve suçla mücadele başarısı!
11:10
7 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ulusal para biriminin dijital bir versiyonunu oluşturan Çin, bunu dünyada en hızlı ve başarılı yapan ülke oldu. Bu yıl çalışmalara hız veren Çin bunu kripto paraları yasaklayarak destekledi. Ülkenin yerli ve milli blockchain ağı, dev teknoloji şirketleri tarafından da destekleniyor. Peki Çin vatandaşları Dijital Yuan (e-CNY)’ı ne kadar benimsedi?

Dijital Yuan Cüzdan Sayısı

Çin Halk Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Dijital Yuan (e-CNY) cüzdanlarının sayısı 140 milyona ulaştı. Bunların 10 milyonunu kurumsal hesaplar oluşturuyor. Haziran ayında sadece 24 milyon olan cüzdan sayısı yaklaşık 7 kat artmış oldu. Yani nüfusun yaklaşık %10’u Dijital Yuan (e-CNY) ile işlem yaptı. Bugüne kadar Dijital Yuan (e-CNY) ile yapılan işlemlerin toplam boyutu ise 10 milyar dolara yaklaştı.

Yaklaşan Kış Olimpiyat Oyunları ve Çin’in sporcuların ve yabancı ziyaretçilerin CBDC‘sini kullanmalarına izin verme niyeti, iki ekonomik süper güç arasındaki gerilimi artırdı. Cumhuriyetçi Senatörler Cynthia Lummis, Marsha Blackburn ve Roger Wicker, ABD Olimpiyat Komitesi’ni casusluk endişeleri nedeniyle etkinlik sırasında ABD’li sporcuların dijital yuan kullanmasını yasaklamaya çağırdı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerikalılardan “sporculuk ruhuna uymalarını” ve dijital yuanla uğraşmayı bırakmalarını isteyerek senatörleri paranoyaklıkla suçladı.

Dijital Yuan (e-CNY) Ne Kadar Başarılı?

Kara para aklama ve suçun finansmanı gibi konularda kripto paralar tek sorumlu gibi lanse ediliyor. En azından Çin, aldığı yasak kararlarına bir gerekçe olarak da bunu gösteriyordu. Çözüm olarak getirilen Dijital Yuan (e-CNY) ise pek başarılı olmuşa benzemiyor. Suçla mücadele konusunda kendi CBDC’sine büyük oranda güvenen Çin yakın zamanda hayal kırıklığına uğradı.

Geçtiğimiz hafta Çin’de Dijital Yuan (e-CNY) kullanarak kara para aklama faaliyeti gösteren 11 şüpheli yakalandı. Üstelik polisler suçu geç tespit ettiği için kayıp milyonlarca doları aştı. Peki Dijital Yuan (e-CNY) kara para aklama eylemlerini engelleyebildi mi? Elbette engelleyemedi, Çin bunun kripto paralarla ilgisi olmadığını zaten biliyordu. Ancak kripto para ekosistemine akan ve gelecekte akacak paranın kendi yerel ekonomisine zarar vereceği endişesiyle yasak adımlarını atmak zorunda kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar