reklamı kapat
  • BTC  :  38.908,85 ₺
  • ETH  :  3.455,14 ₺
  • BCH  :  5.444,76 ₺
  • XRP  :  4,14 ₺
  • BTC 38.908,85 ₺
  • ETH 3.455,14 ₺
  • BCH 5.444,76 ₺

Çin’den Sonra Sırada Hangi Ülke Var

5 Haziran 2017
  • 39 okunma
  • Mithat Can Ozdemir

Geçtiğimiz günlerde Çin piyasalarında OKCoin Borsasının withdrawları açması üzerine büyük bir hareketlilik başladı. Son dönemde Bitcoin fiyatlarının artışının hızlanmasında Çin pazarının katkısının büyük olduğunu açıkça söyleyebiliriz. Olumlu her gelişmenin Bitcoin fiyatını pozitif olarak etkilediği bugüne kadar her zaman görülmüştür. “Borsanın bitcoin çekimlerini tekrar açması” haberinin sadece Bitcoin fiyatlarını değil diğer altcoinlerin fiyatını da olumlu yönde etkilediğini görebiliyoruz.

Bu gelişmelerden sonra aslında beklentiler farklıydı. Çekimleri serbest kalan Çinli kullanıcıların Bitcoin’den kaçarak bir daha aynı sorunlarla karşılaşmaktan kaçınması, büyük mining firmalarının ise kazdıkları Bitcoinleri hemen bozdurması sonucu Bitcoin fiyatında büyük bir düşüş yaşanacağı bekleniyordu. Beklenilenin tam aksi gerçekleşti ve Bitcoin fiyatında (ve hatta diğer altcoinlerin, özellikle Ripple) büyük bir artış gerçekleşti. Kullanıcıların “fiat” paradan uzaklaşarak kripto paralara yatırım yapmasını göz önüne alacak olursak Çin pazarının çok büyük bir gelecek vadettiğini söyleyebiliriz.

Özellikle son dönemde ardı ardına gelen olumlu haberler Bitcoin fiyatına olumlu etkileri olmuştu. Amerika’nın Bitcoin’i bir emtia olarak kabul etmesi, Kanada’nın “intangible” yani soyut/elle tutulamaz değerli eşya olarak kabul etmesi, Singapur’un Bitcoin gelirinin nasıl vergilendirilebileceğine dair açıklama yapması ve bunun üzerine Çin’de yaşanan gelişmelerinden sonra açıkça söyleyebiliriz ki;

Bitcoin artık ilk başladığı günlerdeki “kötü amaçlar için kullanılan” para birimi imajından uzak, “paranın geleceği, bir teknoloji keşfi” imajına doğru emin adımlarla yürüyor.

Ülkelerin de bu gelişmelere izleyici kalmayarak Kripto Para dünyasına dahil olmaya başladıklarını görebiliyoruz. Ripple Blockchain Teknolojisinin Akbank ile çalışmaya başlaması ile bu teknolojiye adım atan ülkemizin de bu dahil olma sürecini hızlandırmasını ve kripto para konusunda öncü ülkelerden olmasını ümit ediyoruz.

ETİKETLER
loading...