X


Cardano Fiyat: ADA, Bitcoin Cash’i (BCH) Solladı! Yükseliş Devam Ediyor!

ADA, piyasa hacmi bakımından büyük bir atak yaptı.
09:15
7 Ocak 2021

Cardano (ADA) son zamanlarda sergilediği fiyat performansı ile göz kamaştırıyor ve bu durum piyasa değerine de yansıyor. ADA 1 hafta içinde yaklaşık olarak yüzde 100 yükseliş göstererek piyasa hacmi bakımından en büyük altıncı kripto para konumuna yükseldi.

Ortaya çıkan verilere göre ADA’da yaşanan yükselişin iki büyük sebebi bulunuyor: 2021 yılında yaşanacak bazı ağ yükseltmeleri ve Bitcoin’in fiyatının tüm piyasada yarattığı pozitif etki.

Geliştirmelerin Etkisi

Cardano, 2020’de Shelley ana ağını başlattı ve Cardano’nun büyümesini bir proof-of-stake Blockchain protokolü olarak başlatmış oldu. Shelley’nin piyasaya sürülmesi, Cardano için önemli bir dönüm noktasıydı ve ADA ile ilgili genel duyarlılığın 2020 boyunca gelişmesine yol açtı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte işlevsel akıllı sözleşmeler henüz Cardano blok zincirinde konuşlandırılmadı. Akıllı sözleşmeler kullanılabilir olduğunda, büyük ölçekli merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ve diğer merkezi olmayan uygulamalar Cardano üzerinde çalışabilir hale gelecek. Cardano ile ilgili detaylı bilgilere “Cardano Nedir?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Binance Academy’deki araştırmacılar, işlevsel akıllı sözleşmelerin yayınlanmasının Goguen güncellemesinin bir parçası olduğunu ifade ediyor. Bu ağ güncellemesinin önemi göz önüne alındığında, ADA ile ilgili piyasa duyarlılığının iyileşiyor olması şaşırtıcı değil.

Şu Anki Yükseliş Tamamen Tekniksel

Her ne kadar Cardano’nun önümüzdeki aylarda önemli güncellemeler yaşaması beklense de yaşanan ralli döneminde büyük güncellemelerin yapılmadığını ifade edebiliriz. Bitcoin’in sergilemiş olduğu göz kamaştırıcı performanstan nasibini alan ADA’nın son zamanlardaki yükselişinin tamamen teknik analizler doğrultusunda olduğu düşünülüyor.

Örneğin; piyasanın popüler analistlerinden Michael van de Poppe 30 Aralık’ta yaptığı bir açıklama ile Cardano’nun teknik göstergeler sebebiyle 2021’in ilk çeyreğinde yükseliş ivmesi kazanacğını düşündüğünü dile getirmişti.

Bitcoin Cash Geride Kaldı

Cardano sergilemiş olduğu performans sayesinde, piyasa hacmi bakımından Bitcoin Cash’i (BCH) geride bıraktı. Yaklaşık olarak 10,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşan BCH, yaklaşık olarak 8,5 milyar dolarlık piyasa hacmi bulunana BCH’yi geride bıraktı.

Bununla birlikte son zamanların popüler projesi Polkadot da 9,1 milyar dolarlık piyasa değeri ile BCH’yi geçen başka bir proje oldu.

Bunlara ek olarak ADA’nın beşinci sırada yer alan Litecoin ile arasında da piyasa hacmi bakımından çok az bir fark kaldı. Ancak şu anda LTC de yükselişte olan bir kripto para birimi olduğu için Cardano’nun Litecoin’i geçip geçemeyeceği belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar