X


Cardano (ADA) İçin Bir İyi Haber Daha Geldi: Gelişmeler Ne Durumda?

Alonzo Blue hard forku tamamlandı.
17:35
4 Haziran 2021

Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi Cardano (ADA), önemli güncellemelerin arifesinde ve bu durum birçok yatırımcıyı heyecanlandırıyor. ADA fiyatının yaşadığı son düşüş genel piyasa durumundan kaynaklanıyor olsa da bunun yakında yapılacak olan güncellemeler ile etkisini kaybetmesi muhtemel.

Cardano Alonzo İçin İlk Adım Atıldı

Cardano‘nun arkasındaki IOHK’un üst düzey yöneticisi Tim Harrison, paylaştığı gönderide ise ADA yatırımcılarını sevindirecek bir gelişmeyi ortaya koydu. Harrison, Alonzo Blue hard forkunun başarılı bir şekilde tamamlandığını ve bunun oldukça önemli bir kilometre taşı olduğunu vurguladı.

Cardano, Mary hard forku sonrasında belki de ağın kaderini değiştirecek olan Alonzo için çalışmalara başladı ve bunun adım adım ilerlediği biliniyor. Alonzo hard forkuna geçiş yapmadan önce Alonzo Blue veya Alonzo Purple gibi test ağındaki hard forkların gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu konuda ilk gelişme ise kısa süre önce gerçekleştirildi ve Alonzo Blue resmen aktif oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Alonzo Blue Hard Forku Tamamlandı

Harrison, ilk hard fork denemesinin başarılı olduğunu ve sorunsuz ilerlediğini ifade etti. Ağdaki geliştiricilerin bunun devamında ek testler yapacağını vurgulayan ünlü yönetici, bunun devamında sorun olmazsa birkaç yeni SPO’yu daha ağa getireceklerinin altını çizdi.

Alonzo Blue’nun tamamlanması, Mary hard forkundan Alonzo hard forkuna geçişin ilk başarılı adımı. Cardano ekibi tarafından yapılan açıklamada bu hard forkun yaz döneminde gerçekleştirileceği vurgulanmıştı. Aynı dönemde ise Cardano’nun rakip ağlarının da önemli güncellemeleri var.

Cardano ve Ethereum İçin Kritik Dönem

Cardano’nun en büyük rakibi ise şüphesiz Ethereum olarak biliniyor. Cardano’nun kurucusu olan Charles Hoskinson, bir zamanlar Ethereum kurucu ortakları arasında yer alıyordu. Anlaşmazlıklar sonucunda ekipten kovulan Hoskinson daha sonra Ethereum’u geçmek için ADA’yı hayata geçirdi.

Alonzo hard forku ile beraber ise ağın akıllı kontrat fonksiyonuna sahip olacağı biliniyor. Bu fonksiyonlar ağda akıllı kontratlara bağlı merkezsiz uygulamaların kullanılmasını sağlayacak ve ağ yavaş yavaş Ethereum gibi çalışabilecek. Tabii ki Ethereum’un aynı dönemde hayata geçireceği EIP-1559 güncellemesi ve London hard forku ise ADA’nın fiyat yükselişini gölgeleyebilir. Aynı dönemde Binance Coin’in de NFT platformu nedeniyle yükselmesi beklenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar