X


Büyük Risk: En Fazla Türkler Aldı! Türk Yatırımcılardan Metaverse’e Akın!

Yanlış yöne koşuyor olabiliriz, büyük kayıplar yaşamamak için bu yazıya göz atın.
15:55
16 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana metaverse’e büyük bir ilgi var. Dünyanın her yerinden kripto para yatırımcıları veya hiç kriptoyla alakası olmayan insanlar metaverse nedir diye araştırıyor. Ülkemizdeki yatırımcılar ise bu konuda başı çekiyor, fakat bir sorun var. Eğer Türk yatırımcıların yoğunluk gösterdiği projeleri bir indikatör haline getirebilseydik tüm kripto para ekosistemi daha az zarar ederdi. Peki sorun ne?

Türk Yatırımcılardan Metaverse’e Akın!

Akın akın yatırımcılar bir yere koşuyorlar. Fakat gittikleri yol pek iyi bir yol olmayabilir. Türk yatırımcılar The Sandbox veya Axie Infinity, Decentraland gibi projelere akın etmiyor. Peki ne yapıyorlar? Harita üzerinden parsel satan projelere yatırım yapıyorlar. Üstelik Türklerin bu alanda en popüler girişimlerden birine olan ilgisi rekor seviyeye ulaştı.

Neredeyse tüm parsel alımlarının %90’dan fazlası Türkiye’deki yatırımcılar tarafından yapılmış. Aşağıda gördüğünüz gibi dünya haritası parsellere bölünmüş ve satışa çıkarılmıştı. Sahil kesimleri, köprü başları aklınıza gelebilecek reel dünyadaki para eden neredeyse tüm arazileri Türkler satın aldı.

Peki metaverse bu mu? Yani bir dünya haritası açıp buradan parsel satmak mı? Coin Türk üzerinde çok sayıda metaverse’yi anlatan içerikler yayınladık. Bunları mutlaka incelemeli gerçek metaverse kavramını öğrenmelisiniz.

Büyük Risk: En Fazla Türkler Aldı

Bu tarz sözde metaverse projesini birkaç bin dolar maliyetle sizde üretebilirsiniz. İnsanlar gelir sizin internet sitenizdeki haritadan parseller satın alır ve kolayca para kazanırsınız. Vahim olan şu ki, bunu yapan uyanıkların sayısı her geçen gün artıyor.

Peki yatırımcılar aldıkları arsalardan zarar edebilirler mi? Evet, tek tek sebeplerini sıralayalım.

  1. Bu projeler en azından ülkemizde şimdilik hype fakat dünyanın geri kalanına yayılmaz ve talep oluşturmazsa aldığınız sanal parseller elinizde kalır. Yani tüm paranızı kaybedersiniz.
  2. Metaverse denilen “şey” harita parçaları satın almaktan daha fazlasıdır. Sıfırdan gerçeğin ötesinde “virtual” bir dünya oluşturmaktır. Bu projeler gerçek metaverse tanımına dahil edilemez.
  3. Sizde birkaç bin dolara dünya haritasından parsel satabileceğiniz bir internet sitesi oluşturabilirsiniz. Yani bunu herkes yapabilir. Bunun herkes yapabiliyorsa?
  4. Bazı metaverse arsa satış siteleri blockchain tabanlı bile çalışmıyor. Basit bir internet sitesi ve aldığınız arsalar SQL veri tabanında saklanıyor.

Büyük riskler barındırdığı ve Türk yatırımcıların bu platformlara yoğun ilgi gösterdiğini göz önünde bulundurarak bu riskleri duyurmamız gerekiyor. Metaverse’nin ne olduğunu bilmeyen birine dünya haritasını satabilirsiniz. Bitcoin’in ne olduğunu bilmeyen birine demir Bitcoin satabilirsiniz. Bunların hepsi yaşandı, boğaz köprüsünü satın alan insanlar bile geçmişte oldu. Bunlar yaşandığı için filmlere konu oldu. Önümüzdeki ayların filmlerine konu olmamak için daha dikkatli olmalısınız.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar