X

Bu Token’lar Kriptoları Ayı Piyasasının Etkilerinden Koruyabilir

Menkul değer token'ları çoğu uzmana göre kripto para piyasasının geleceğini ifade ediyor. Bu token'lar ayı piyasasının etkilerini de azaltabilir.
08:00
19 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

“Menkul kıymet token’ları kripto para piyasasını koruyacak.” Bu ifade kripto para projesi Polymath’in CEO’su Trevor Koverko’ya ait. Koverko düşüncelerini ABD’de yapılan bir Blockchain etkinliğinde dile getirdi. Ağustos boyunca yaşanan ayı piyasasına rağmen etkinlikte en çok konuşulan gündem maddesinin “tokenize edilmiş varlıklar” olması dikkat çekiyor.

Kripto para piyasasındaki birçok uzman Koverko’nun düşüncelerine katılıyor. TokenFunder adı verilen bir kripto para startup’ının CEO’su Alan Wunsche “tokenize edilmiş varlıkların” sermaye piyasalarının geleceğini oluşturacağını savundu. Wunsche, Blockchain Canada adlı bir sektör konsorsiyumunun da kurucu ortağı.

Son zamanlarda düzenlenen Fintech Canada ve Blockchain Fütürist Konferansı isimli etkinliklere yüzlerce kişi katıldı. Katılımcıların çoğunluğu tarafından hararetle tartışılan konular arasında Kanadalı düzenleyicilerden gelen bir hamle yer alıyor. Ülkedeki düzenleyici organlar, sıkı bir şekilde düzenlenmiş startup’ların bireysel ve kurumsal yatırımcılara tokenize edilmiş menkul değerler sunabileceğine hükmetti. Ancak kullanıcılarına bu olanağı verecek startup’ların birtakım düzenlemelere uyması etmesi gerekiyor. Tüm dünyadan birçok kripto para borsasının kullandığı “müşterini tanı” uygulamasının gerekliliklerini yerine getirmesi beklenen startup’lar, kullanıcılarına kripto piyasadaki riskleri de açıklamak zorunda.

Polymath geçtiğimiz günlerde bazı startup’ların menkul kıymet token’ları başlatacağını açıkladı. Projenin ortaklarından CORL bir yatırım startup’ı olarak hizmetlerini sürdürüyor. CORL da yatırımcılarının aylık kazançlarını bir akıllı sözleşme vasıtasıyla kullanıcıların Ethereum cüzdanlarına göndermeyi planladığını duyurdu. TokenFunder projesi de Nisan ayında gerçekleştirdiği düzenleyiciler tarafından onaylanmış token satışında benzer bir uygulamayı hayata geçirecek.

Koverko token’ların piyasadaki kripto paralarla karıştırılmaması gerektiğini belirtiyor. Bitcoin gibi unsurların gerçek değerini düzenleyici kuruluşların ölçemeyeceğini iddia eden Koverko token startup’larıyla Bitcoin projelerinin pek çok açıdan farklı olduğuna dikkatleri çekiyor.

Bitcoin geliştiricilerinden Eric Lombrozo’ya göreyse kripto para piyasası mayıs ayında öz egemenliğini artırdı. Bunun sonucunda birçok token projesi, menkul değerleri ve fiziksel eşyaları tokenize etmeye başladı. Çoğu uzmana göre bu gelişme piyasa adına gelecekte olumlu şeylerin yaşanacağına işaret ediyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar