X

Bu Stablecoin’e Dikkat: Herkesin Dikkatini Çeken Coin’de Önce Pump Sonra Dump!

Emin Gün Sirer’in de radarına yakalanan coin’de büyük hareketler yaşanıyor. 
10:13
28 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) oldukça iyi bir hafta sonunu geride bırakırken bazı önemli kripto para yatırımcılarının ve önemli isimlerin bir stablecoin’e odaklandıkları görülüyor: Dynamic Set Dollar (DSD).

Dynamic Set Dollar Nedir?

Dynamic Set Dollar, 1:1 oranında Amerikan dolarına sabitlenmiş algoritmik bir stablecoin projesidir. Geçtiğimiz hafta DSD 3 dolara kadar yükseldi ve bu yükseliş döngüleri sırasında kullanıcılar likidite sağlamak için yeni basılmış “rebased” token’larla ödüllendiriliyorlar.

Avalanche Blockchain platformu kurucusu Emin Gün Sirer’e göre, DSD gibi protokol geliştiricileri, DSD’nin şu anda yaşadığı gibi fiyat düşüşleri sırasında çok daha zorlu bir görevle karşı karşıya: Kullanıcıları dolaşımdaki token miktarını ayarlamaya teşvik etmek.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çünkü DSD’nin durumunda token sahipleri, DSD‘nin token başına 1 ABD dolarının üzerinde olduğu sürece 30 gün içinde herhangi bir noktada kullanabilecekleri “kuponlar” için istedikleri zaman token’larını yakabilir. Bu da varsayımsal olarak önemli kar elde etmelerini sağlar.

Sirer’in açıklamalarına göre DSD token gibi mekanizmalar, fiyatın amaçlanan seviyelerde kalabilmesi için kripto para birimine yatırım yapacak ya da satış yapacak balinalara bağlı kalıyor. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Sirer, “Dolaylı olarak balinaların kripto para kurucuları ile aynı dünya görüşünü paylaştığını varsayıyorlar: Stablecoin değeri 1 dolar olmalı. Ama balinalar bu görüşü paylaşmazlarsa kripto paralar başarısız olabilir.” ifadelerini kullanıyor.

DSD Başarılı Olabilir Mi?

Emin Gün Sirer’in de değindiği bu şüpheli dinamikler, BlockTower Capital’in baş yatırım sorumlusu Ari Paul gibi diğer gözlemcilerin projeyi bir “pump and dump” hareketinden ayırt edilemez olarak görmesine sebep oluyor. Ancak DeFi konusunda bir uzman olan Tyler Reynolds, DSD’nin başarılı olması halinde kendisini bir sonraki büyük merkezsiz stablecoin olarak kanıtlayacağını düşündüğü ifade ediyor.

Yatırımcılar Temkinli Olmalı

Sirer’in açıklamalarına göre bu tür belirsizlikler her zaman olabiliyor ve yatırımcıların bunları hesaba katması gerekiyor. “Bu deneylerin arkasındaki bilim henüz yerleşmiş olmadığından, önemli bir risk var ve yatırımcıların kendi araştırmalarını yapmaları gerekiyor.” sözlerini kullanan Sirer kendisi için 3 kritik etken olduğunu ifade ediyor: sadece spekülasyonun ötesinde stablecoin’lerin, istikrar dönemlerinde gerçekçi, mütevazı getiriler sunan bir teşvik mekanizması ve coin’in arkasında kendini adamış, yetkin bir ekibin bulunması.

Şimdiye kadar, piyasa Dynamic Set Dollar‘ın düzeltmesini yaptığını düşünüyor. Bugün erken saatlerde 0,27 dolara düştükten sonra DSD istikrarlı bir şekilde yükselişe geçti. Bunlara ek olarak ortaya çıkan veriler, balinaların gerçekten kuponlar için DSD satın aldığını ve yaktığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar