Bu Sefer NFT Topluluğu Hacker’i Avladı!

Özet

  • Hackerlar her yerde olduğu gibi NFT sektöründe de var ve hemen hemen her gün çalınma haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz ama bu sefer olaylar değişiyor.
19:00
1 Haziran 2022

NFT’ler gün geçtikte ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yatırım yaparak hem sanata verdiği değeri göstermek hem de yaptığı yatırım sonucunda para kazanmak isteyen insanlar bu sektöre yönelse de bunun dışında devasa yatırımların döndüğü bu alandan yararlanmak ve kendine pay çıkarmak isteyen hackerlar da NFT sektörünün yakasını bırakmıyor.

NFT Topluluğu Hacker’i Alt Etti!

Ama bu sefer işler değişti. Hacker, hackerlığını yapamadı.

Bir oyun geliştirme stüdyosu olan Unchained NFT’nin bilgisayar korsanı, daha önce Solana ağında bulunan 2222 birbirinden apayrı tasarımlara sahip olan Word of Solana NFT koleksiyonuna bir hack girişiminde bulunmuş. Ne yapmış peki? 109 koleksiyonerin, 25’ten fazla NFT’sini çalmış.

Buna karşılık Word of Solana’da bulunan iki topluluk üyesi, çalınan bu NFT’leri geri almak için sinsice bir plan yaptılar. Normalde listeleme yaparken NFT geliştiricilerine gitmesi için planlanan %5 olarak belirlenen telif ücretlerinin %98’e çıkarılması için geliştiriciye ulaştılar ve toplulukta bulunan diğer üyelere de ellerindeki NFT’leri listelememelerini söylediler.

Bu plandan iki gün sonra hacker, daha önce çaldığı NFT’leri Solana’nın NFT pazarı Magic Eden‘de listeledi ve topluluk üyeleri NFT’lerden 15’ini satın alırken, 10’nunu başka iki kişi araya girerek satın aldı.

Bu 10 NFT’i satın alan kişilere ekip hemen ulaştı ve “Merhaba! Çalıntı mal olan WOS NFT’lerini aldınız. Projenin sahibiyim ve telif ücretleri %98 olarak belirledik. Ücretler bu kadar yüksekken satamayacağınız bir NFT’i elinizde bulundurmanın anlamı yok” diyerek onları Discord’a davet etti.

Güzel bir işbirliği ile çalınan tüm NFT’ler mağdurların cüzdanlarına geri gönderildi ve bu süreçte iki yeni topluluk üyesi daha kazanıldı.

Bir sonraki sevindirici yazılarda görüşmek üzere.
Ben Sercan.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar