X


Bu Bayram Kurbanlıklar Kaç Bitcoin?

Kripto paralar birçok amaç doğrultusunda kullanılıyor. Peki bu paralara kurbanlık satın alma fikrine ne dersiniz?
21:00
20 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin öncülüğündeki kripto paralar yıllar içerisinde kendilerine birçok kullanım alanı oluşturdu. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmelerin sayısı hızla artıyor. Peki Bitcoin ve altcoin’ler günün birinde kurbanlık satın almak için kullanılabilir mi?

CoinTürk tüm okurlarına mutlu bayramlar diler. Kurban Bayramı tüm İslam coğrafyasında olduğu gibi ülkemizde de mutlulukla karşılandı. Vatandaşların bazıları kurbanlıklarını önceden satın almayı tercih ederken kimileri bu alışverişi arife gününe kadar yapmadı. Her geçen gün gündelik yaşantılarımıza daha fazla entegre olmayı başaran kripto paralar hayvan pazarlarında kabul edilseydi neler olurdu? Ülkemizde her Kurban Bayramı öncesi yaşanan meşhur kurban pazarlıklarının bitcoin üzerinden yapılması hiç şüphe yok ki bütün kripto severlerin yüzünü güldürürdü.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği başkanı Şemsi Bayraktar bu yıl kurbanlık fiyatlarının büyük başlarda 5 ila 20 bin lira, küçük başlarda ise 750 ila 3.500 lira arasında değiştiğini ifade ediyor. Kurbanlıklar lider kripto para BTC ile satın alınabilseydi bu fiyatlar haberin hazırlandığı sıralarda baz alınan Bitcoin fiyatına göre büyük başlar için 0,13 btc ile 0,5 btc, küçük başlar içinse 0,02 btc ile 0,09 btc arasında değişecekti.

Ülkemizdeki mevcut durum değerlendirildiğinde kripto paraların kurban pazarlarına girmesi çok uzak bir ihtimal gibi durmuyor. Bilindiği üzere Türkiye kripto para kullanıcıları açısından iyi bir şöhrete sahip. Bu yılın bahar aylarında yapılan bir araştırmaya göre ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında en çok kripto para yatırımcısı bulunan bölge. Artık herkesin bir akıllı telefona sahip olduğu düşünülürse kurbanlık hayvan satan vatandaşların ödemelerde kolaylıkla Bitcoin kabul edebileceği sonucuna varılabilir.

Bu noktada ülkemizdeki din işlerinden sorumlu devlet kurumu Diyanet İşleri Başkanlığının Bitcoin fetvasına da yer vermemiz gerekiyor. Yazı boyunca konu edindiğimiz hadisenin gerçekleşmesi durumunda, Diyanetin bu olaya ne yönde tepki vereceğine yönelik yapılacak tahminleri siz kıymetli okurlarımızın takdirine bırakıyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar