X


Bu 6 Grafik Zengin Edebilir: BTC ve Altcoin’lerde Takip Edilmesi Gereken Grafikler!

Her finansal yatırım alanında olduğu gibi kripto para birimlerinde de teknik analizlerin önemli olduğu düşünülüyor. 
13:15
25 Şubat 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para birimlerinin fiyatları oldukça volatil ve bir gün gözle görülür geri çekilme yaşayan kripto paralar ertesi gün yemyeşil bir piyasa ile başlangıç yapabiliyor. Bu noktada analistler, yatırımcıların takip etmesi gereken bazı grafikler ve metrikler olduğunu düşünüyor. Piyasanın popüler analistlerinden olan Lark Davis de bu minvalde yatırımcıların en az zararı alması için takip edebilecekleri 6 grafiği paylaşıyor.

S&P 500 ve Bitcoin 50 Hafta Grafikleri

Analiste göre yatırımcıların takip etmesi gereken ilk tablo S&P 500. S&P 500, büyük ölçekli ABD hisse senetlerinin veya toplam tedavüldeki hisseleri 10 milyar doların üzerinde olan şirketlerin hisse senetlerinin fiyatlarını takip ediyor. Dolayısıyla S&P 500’ü takip ederek en büyük ABD hisse senetlerinin değer kazanıp kazanmadığını görebilirsiniz.

Bu noktada Davis, son zamanlarda borsalarda büyük düşüşler yaşandığını ve kripto para birimlerinin de bu hamleyi takip ettiğini ifade ediyor. Bu nedenle bu endeksi takip etmek kripto para yatırımcılarının hem kazanmak hem de kayıpları en aza indirmek noktasında yardımcı olabilir.

Analiste göre dikkat edilmesi gereken ikinci grafik Bitcoin’in 50 haftalık grafiği. Davis, Bitcoin’in herhangi bir hamlesi karşılığında altcoin’lerin nasıl pozisyon alacağının görülmesi açısından bu grafiğin takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Aslında Davis bu noktada 50 haftalık hareketli ortalamanın, yatırımcıların en büyük yardımcılarından olacağını dile getiriyor.

Örneğin; fiyatlar yükselirken eğer 50 haftalık hareketli ortalamanın üzerinde bir kapanış geliyorsa bu durum artış sinyali olarak nitelendirilebilir. Tabii bunun tam tersinin de geçerli olduğu düşünülüyor.

Bitcoin MACD ve RSI

Davis’in ele aldığı üçüncü grafik olan Bitcoin MACD grafiği, fiyatın kısa dönemli eğilimiyle uzun dönemli eğilimi arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Davis şu anda MACD’nin sıfırın altında olduğunu ve bunun da satış sinyali olarak değerlendirildiğini ifade ediyor. Dolayısıyla orta ve uzun vadede BTC fiyatında bir düşüş olabileceği ifade ediliyor.

Dördüncü olarak analist Bitcoin RSI göstergesinin de takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Yapılan açıklamalara göre RSI, aşırı alım ya da aşırı satış sinyalleri veren bir gösterge olarak nitelendiriliyor. Davis, RSI’ın şu anda düşüşte olduğunu ifade ediyor ve bu piyasa için de bir düşüş anlamına geliyor olabilir.

Bitcoin Desteği ve Korku ve Açgözlülük Endeksi

Analist, Bitcoin destek noktalarının da yatırımcılar tarafından takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Destek seviyeleri, bir varlığın belli bir süre boyunca altına gerilemediği fiyat seviyelerini ifade ediyor. Ayrıca destek seviyeleri, varlık daha düşük bir fiyata gerilediğinde piyasaya giren alıcılar tarafından oluşturuluyor.

Davis Bitcoin’in destek seviyesinin şu anda 33.000 dolar olduğunu ifade ediyor. Eğer 33.000 doların altına bir hamle olursa bu piyasada daha fazla düşüşün geleceği şeklinde yorumlanabilir.

Son olarak analist Fear and Greed Index yani Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin de takip edilmesi gerektiğine inanıyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasasının duyarlılığını ölçüyor. Analist her ne kadar önemli bir gösterge olsa da Fear and Greed Index’in tek başına değerlendirilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Verilere göre eğer endeks 0’a yakınsa piyasada korku, eğer 100’e yakında piyasada açgözlülük olduğu düşünülüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar