X


BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
11 Kasım 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin hafta açılışını, 9200$ seviyesinden yükselişe geçerek yaptı. 9500$ seviyesine kadar değer kazanan Bitcoin, bu seviyeyi koruyamayarak hafta ortasından itibaren düşüşe geçti. Cuma günü gelen sert satışlarla 8700$ seviyesine kadar gerileyerek piyasada panik havası oluşturdu. Piyasadaki panik havasının pazar günü gelen alımlarla dağıldığını söyleyebiliriz.

Altcoin tarafına baktığımızda; Bitcoin’deki bu dalgalanmalar, altcoinleri halen olumuz etkiliyor. Altcoinlerde aylardır devam eden zayıf ve belirsiz görünüm, altcoin yatırımcılarının bir süre daha diken üzerinde duracağına işaret ediyor.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte Bitcoin fiyatı, EMA-21 üzerinde kalma çabasını gösteriyor. Nitekim ayılar aşağı yönlü olarak fiyatı baskılasa da boğalar EMA-21’den alınan destekle alıma geçerek, Bitcoin fiyatını EMA-21 seviyesinde tutma gayreti içerisindeler. Bununla birlikte fiyatın bir süredir EMA-21 ve EMA-50 ortalamalarının yakınında akümüle olması, olumlu görünümün halen devam ettiğini gösteriyor. Bu olumlu tabloda dikkat edilmesi gereken husus ise haftalık RSI seviyesi. Grafik üzerinde göreceğiniz üzere haftalık RSI, 55 yatay direncinin altında ayı sezonu etkisini sürdürmüş. Mevcut durumda da RSI, 55 değerinin hemen altında bulunuyor. Önümüzdeki hafta gelecek alımlarla hem fiyatın hem de RSI değerinin yukarı kırması tabloyu daha da olumlu hale getirecektir.

Haftalık Fibo destek ve dirençlerine gelirsek; Fibo382 (9870$) seviyesi önemli direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Haftalık grafikte bu seviyenin üzerindeki kapanışlar, boğa koşusunun kaldığı yerden devam etmesi ve fiyat hareketinin ivme kazanabilmesi için önem arz ediyor.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafikte; Bitcoin fiyatının hafta ortasına kadar 9340$ seviyesinde mücadele ettiğini ancak bu seviyede tutunamadığını görüyoruz. Tabi bu da ayılar için satış fırsatı oldu ve gelen satışlarla fiyat EMA-21 ve EMA-50 seviyelerine kadar geriledi. Birbirine çok yaklaşmış olan bu iki ortalamanın düşüş karşısında iyi destek olduğunu söyleyebiliriz. EMA-21 ve EMA-50 üzerinde kalınması halinde 9340$ seviyesinin yeniden test edeceğini değerlendiriyorum. 9340$ seviyesi üzerinde ise yükselişin ivme kazanacağını düşünüyorum. Mevcut durumda fiyatın hem D1 düşen trendinin üzerinde olması hem de hareketli ortalamaların destek olarak çalışması, olumlu bir günlük grafik ortaya koyuyor.

4 saatlik grafiklere baktığımızda; önceki hafta belirttiğim flama formasyonunun aşağı yönlü kırıldığını görüyoruz. Kırılımla birlikte fiyat, ­ilk destek bölgemiz olan 8800$ seviyesini test etmiş. Uzunca bir süre bu seviyede akümüle olmayı müteakip fiyatın yukarı yönlü atağa geçtiğini görüyoruz. Bu da 4 saatlik EMA-21 ve EMA50 üzerinde kalındığı sürece 9800$ seviyesine doğru bir hareket olabileceğine işaret ediyor.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar