X


Singapur Merkez Bankası Blockchain Sistemini Geliştirecek!

Singapur Merkez Bankası ve JPMorgan, kendi blockchain altyapılarını geliştirecek.
10:00
11 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Singapur Merkez Bankası (MAS) ve dünyanın en büyük yatırım gruplarından olan JPMorgan, sınır ötesi ödemeler ve transferler için bir blockchain prototipi geliştirdiklerini açıkladı.

MAS tarafından bugün yapılan duyuruda, prototipin aynı ağ üzerindeki farklı para birimlerini kullanma imkanı sunacağı belirtildi. Singapur hükümetine bağlı olan Temasek isimli yatırım firması da söz konusu blockchain projesi kapsamında MAS ve JPMorgan’a yardım etti. Singapur Merkez Bankası fintek yöneticisi Sopnendu Mohanty konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

”Blockchain tabanlı ödeme ağlarının artık masraf konusunda büyük avantaj sağladığı ve işletmeler için yeni fırsatlar doğurduğu bilinen bir gerçek haline geldi.”

Ubin Projesi Son Hız Sürüyor

Blockchain ağı aslında 2016 yılının Kasım ayında başlatılan Ubin Projesinin beşinci aşamasını temsil etmekte. Singapur Merkez Bankası ve Singapur’un finansal hizmetler endüstrisi tarafından ortaklaşa başlatılan projede ödemeler ve güvenlik için blockchain teknolojisinin keşfi amaçlanmaktaydı.

JPMorgan yöneticisi John Hunter ise konu hakkında şunları ifade etti:

”J.P. Morga, Ubin Projesinin beşinci aşamasında MAS ve Temasek’e ortak olmaktan dolayı mutluluk duyuyor. Bankalar Arası Bilgi Ağı (IIN) projemiz ile JPM Coin’den öğrendiklerimizi ve edindiğimiz tecrübeleri böylesine bir blockchain tabanlı ağ için paylaşmak bizim için oldukça olumlu bir hamle oldu.”

Singapur bundan aylar önce de Kanada Merkez Bankası ile beraber ortak bir projeye başlamıştı ve bu durum belki diğer merkez bankalarına da blockchain konusunda ilham verebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar