reklamı kapat

BTC 2018’de 20 Bin Doları Geçebilir Mi?

Tuur Demeester Bitcoin fiyatının 2018 içerisinde yükselişe geçmeyeceğini ifade etti.
6 Ağustos 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Kripto topluluğunun birçok üyesi BTC fiyatının dip noktaya ulaştığını ve yükselişe başlamaya hazırlandığını düşünüyor.  Ancak ünlü ekonomist ve yatırımcı Tuur Demeester BTC’nin 2018 içinde yatay ya da aşağı doğru hareket edeceğini belirtti.

Demeester Bitcoin’in 2017’de 20 bine ulaşan rallisinin aslında 2015 yılında 200 doların altında değerlerden başladığını ifade etti. Buna göre piyasanın 30 aylık tarihsel hareketinden sonra biraz durulması gerekiyor.

Demeester Bitcoin’in uzun vadede çok yüksek fiyatlara ulaşacağını söylese de 2018 içerisinde dikkatli olmak gerektiğini ve fiyatın yükselmeyeceğini belirtti. Ünlü yatırımcı 2018’in Bitcoin için “silkelenme” yılı olarak hatırlanacağını sözlerine ekledi. Demeester’in konu ile alakalı öne sürdüğü sebepler şöyle:

Bitcoin madencilik hashrate’inin fiyat düşerken yükselmesi madencilik masraflarını arttırdı. Son üç ayda madencilik gücü %47.92 arttı. Donanımlarını güncelleyemeyen madenciler zarara uğradı. Bulut madenciliği karlılığını yitirdi. Bunun sonucunda madenciler sahip oldukları coin’leri satmak zorunda kalmış olabilir.

Kripto para piyasasında işlem hacmi geçtiğimiz yılın kış ve sonbahar aylarına göre oldukça düşük, bu da Bitcoin üzerinde satış baskısı oluşturabilir. Ayrıca kurumsal yatırımcılar spekülatif stratejilere yönelebilir ve kısa pozisyon alabilirler.

Bireysel yatırımcıların ilgisi giderek azalıyor. Gallup anket verileri Bitcoin boğalarını destekleyecek güçte değil. Ankete yanıt veren kişilerin %72’si Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünmediğini belirtti. Ancak katılımcıların sadece %0.5’i Bitcoin’in riskli bir yatırım olmadığını ifade etti.

Bitcoin ETF’leri henüz başlatılmadı. Demeester’a göre ilk Bitcoin ETF’i bu yıl içerisinde onaylanmayacak. Diğer yandan gelecekte bir gün onaylandığında ETF piyasada patlama etkisi yaratabilir. Örneğin altın ETF’leri ilk başlatıldığında altın fiyatı %350 artış göstermişti. Demeester Bitcoin fiyatının da benzer tepkiyi gösterebileceğini düşünüyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.