Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Geleceği Ne Yönde?

Özet

  • Ünlü kripto para girişimcisi CBOE’nin son açıklamalarına dair yorumlar yaptı…
20:00
20 Mart 2019

En büyük dünya borsalarından biri olan Amerika merkezli CBOE, şu anda hizmette olan ve 2019 Haziran’da süresi dolacağı bilinen ETF’in ardından Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini durduracağını açıklamıştı. Aralık 2017’de Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan ilk kurum olan CBOE’nin bu kararında Bitcoin fiyatında yaşanan %75’lik düşüşün etkili olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanında CBOE, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla mart ayı içinde yeni herhangi bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi başlatmayı düşünmediklerini de ifade etmişti. Borsa, dijital varlık alım satımıyla ilgili yaklaşımlarını yeniden değerlendirdiklerini dile getirmişti. CBOE’nin yaptığı açıklamaları bu haberimizde siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

Kripto para yatırım firması BKCM LLC’nin kurucusu ve CEO’su olan Brian Kelly de CNBC’nin Fast Monet Traders programında CBOE’nin yaptığı bu yeni açıklamaları değerlendirdi.

İçerik Rehberi

Bitcoin Almak İçin İyi Zaman

Kelly, uzun süredir 3.000 dolar ile 4.000 dolar fiyat aralığında işlem gören Bitcoin piyasasının dibi görmüş olabileceğini dile getirdi. Ayrıca CEO en büyük ayı piyasasının yaşandığı bu dönemde Bitcoin teknolojisinin temelde önemli gelişmelere tanıklık ettiğini de ekledi.

Kelly yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

Bunun gibi düşünceleri görmeye başladık. Bence bu durum, CBOE vadeli işlemlerinde 3.900 dolarlık sözleşmeler yapacağı için perakende yatırımcıların resmin dışında kaldığını gösteriyor. Bu yüzden perakende yatırımcıların tükendiğini düşünüyorum. Bence satıcılar tükeniyor ve Fidelity gibi hızlandırıcı etki yaratacak kurumlar geliyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde 3.000 dolardan Bitcoin satın almak için iyi bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Aralık 2017’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlatan CBOE, bu hamlesiyle daha fazla kurumsal yatırımcıyı piyasaya çekmeyi amaçlıyordu. Brian Kelly’e göre, kurumsal yatırımcı katılımı beklenenden daha yavaş gerçekleşti.

Öte yandan Kelly, ocak ayında Crypto Finance etkinliğinde Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) 2019 yılında onaylanma şansı olmadığını dile getirmişti. Kelly buna rağmen 2019 yılının 2018’e göre kripto paralar için daha iyi geçeceğini belirtmişti.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar