reklamı kapat

Brezilya’dan Önemli Blockchain Hamlesi!

Brezilya, ilk sadece blockchain tabanlı doğum belgesini düzenledi.
17:00
2 Eylül 2019

Brezilya, dünyanın ilk sadece blockchain üzerinde kaydedilen doğum belgelerini dağıtmaya başladı.

1 Eylül tarihinde Alvaro de Medeiros Mendonça tarafından yayınlanan bir habere göre, Brezilya geçtiğimiz günlerde hiçbir kayıt ofisine gerek olmadan sadece blockchain tabanlı ilk doğum belgesini çıkardı. Aktarılan bilgilere göre çocuğun anne ve babası Growth Tech ve IBM ortaklığınca hazırlanan bir proje kapsamında hastaneye davet edildi ve baba Waldyr Mendonça Junior blockchain teknolojisinin yeni doğan çocuklarının resmi kayıt prosedürlerini çok daha hızlı yapmayı sağladığını ifade etti.

Blockchain Tabanlı Noterlik Hizmeti

Blockchain tabanlı kayıt süreci Growth Tech’in Notary Ledgers isimli platformu aracılığıyla gerçekleştirildi ki bu platform sanal noterlik hizmetleri sağlamasıyla biliniyor. Firmanın kurucusu Hugo Pierre konu hakkında yaptığı açıklamada startup firmasının doğum belgelerini kayıt etme süreci için daha iyi çözümler bulduğunu ve bunları adım adım uygulayacaklarını belirtti.

IBM‘nin Latin Amerika içerisindeki blockchain ekip lideri olan Carlos Rischioto ise çocuk kayıt yönteminin üç aşamadan oluştuğunu açıkladı. Rischioto’ya göre ilk aşamada hastaneden çocuğun doğduğuna dair bilgi alınıyor, daha sonra yeni doğan çocuğun anne ve babası platform üzerinde dijital bir kimlik oluşturuyor ve son olarak da bilgi sanal noter ofisine gönderilerek doğum belgesi oluşturuluyor.

Rischioto yeni platformun doğum kayıt süresindeki bütün bürokratik yavaşlıkları ortadan kaldıracağına inandığını ve bunun daha şeffaf olacağını ifade etti.

Blockchain teknolojisi ve Bitcoin gibi kripto paralar yavaş yavaş hayatın farklı alanlarında da kullanım görmeye başlıyorlar. Bunun en güncel örneğini ise Birleşik Krallık’ta yaşayan ve bebeklerine üniversite fonu için Bitcoin’le bağış toplayan bir çift gözler önüne sermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun


    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.