X


Borsaların İşlem Hacimlerinde Büyük Artışlar Yaşandı

Bitcoin’in fiyatında yaşanan artışlar, borsalarda işlem hacimlerinin yükselmesi olarak kendisini gösterdi…
17:00
20 Mayıs 2019

Kripto veri sağlayıcısı Cryptocompare’in bugün yayımladığı Nisan 2019 tarihli borsa incelemesine göre, merkezi kripto para borsalarının işlem hacimlerinde nisan ayından bu yana büyük artışlar kaydedildi.

Geleneksel Para-Kripto Para

Yayımlanan raporda, geleneksel para birimleriyle kripto para birimleri arasında işlem yapılan en iyi platformların aylık toplam hacimlerinde %85 oranında artışlar yaşandığı belirtiliyor. Güney Kore merkezli kripto para borsası Bithumb, kendi işlem hacimlerinde %47 düşüş yaşamış olsa da 17 milyar dolarlık hacimle nisan ayı için ilk sırada yer alıyor.

Bithumb’ı sırasıyla 8.7 milyar dolar ile Upbit (%20’lik artış) ve 6.7 milyar dolar ile Bitfinex (%114’lük artış) takip ediyor. Cryptocompare’in verilerine göre nisan ayı için Coinbase, Kraken, Bitstamp ve Coinsbit borsalarında da benzer artışlar yaşanırken Liquid borsasında bir düşüş yaşandı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para-Kripto Para

Raporda kripto paralar arasında işlem yapan platformların ortalama hacim artışlarının %57 civarında olduğu belirtiliyor. Çin merkezli FCoin (önceki ayların aksine) aylık bazda %300 gibi büyük bir artışla 37.1 milyar dolar işlem hacmiyle bu platformlar arasında ilk sırada yer alıyor. FCoin’i 35.1 milyar dolar işlem hacmiyle OKEx (%12,4’lük artış) ve 32.4 milyar dolar işlem hacmiyle ZB (%18,8’lik artış) borsaları izliyor.

Merkezsiz Borsalar (DEX)

Rapora göre merkezsiz borsalar (DEX) arasında işlem hacmi bakımından %42’lik düşüş yaşamış olmasına rağmen 194 milyar dolar hacimle Ethermium DEX ilk sıradaki yerini korumayı başardı. İşlem hacmindeki %3,5’lik artışla 32.5 milyar dolara ulaşarak ikinci sırada yer alan WavesDEX’i, 31.4 milyar dolarlık işlem hacmiyle (15,9’luk artış) IDEX izledi.

Öte yandan rapora göre, merkezsiz borsalar, küresel spot borsa hacimlerinin yalnızca %0,068’ini oluşturuyor. Nisan ayındaysa bu borsalarda 317 milyon Amerikan doları işlem gerçekleştiği belirtiliyor.

Neredeyse tüm kripto para borsalarında görülen işlem hacimlerindeki artışların, Bitcoin’in yeniden yükselişe geçtiği nisan ayında yaşanması tabii ki tesadüf değil. Tüm kripto para dünyasının bildiği gibi Bitcoin 2 Nisan itibariyle güzel bir ivme yakalayarak piyasadaki heyecanı yeniden ateşledi. Bu durum da borsalara işlem hacmi artışı olarak yansıdı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar