X


Borsalardaki Bitcoin (BTC) Arzı 3 Yılın Ardından En Düşük Seviyede!

Glassnode verilerine göre kripto para borsalarındaki Bitcoin miktarı yaklaşık 1095 günün ardından en düşük seviyeye ulaştı.
19:30
1 Kasım 2021

Borsalardaki Bitcoin miktarı üç yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu durum yatırımcıların satış düşünmediği bir duygu durumu olarak yorumlanabilir. Bununla birlikte borsalardaki Ethereum miktarı da son iki yılın en düşük seviyesini gördü.

Üç Yılın Ardından En Düşük Seviye

Glassnode verilerine göre kripto para borsalarındaki Bitcoin miktarı yaklaşık 1095 günün ardından en düşük seviyeye ulaştı. Ekim 2021 sonu itibarıyla borsalarda tutulan bakiye 2.46 milyon BTC olarak kayıtlarda yer aldı. Borsa bakiyelerinin 2.47 milyon BTC’nin üzerinde olduğu 2021’in ikinci çeyreğine kıyasla potansiyel yükselişin işareti bu gösterge olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Tarihsel olarak piyasa bir ralli esnasının ardından gelen zirve seviyelerindeyken borsalardaki Bitcoin miktarı düşük olmuştur. Borsalardaki Bitcoin miktarının arttığı dönemde yatırımcıların BTC satmayı düşündüğü yorumu ortaya çıkar. Borsa arzı&Bitcoin dengesinin en son bu kadar düşük olduğu zaman Aralık 2018’deydi. Bununla birlikte piyasanın büyük bir boğa koşusunun öncesinde durgunluk yaşadığı kaydedildi. Kraken raporuna göre uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları da varlığı biriktiriyor. Bu da yakın gelecekte yükseliş trendini onaylıyor.

En büyük altcoin Ethereum‘da da benzer bir durum yaşanıyor. Borsalardaki ETH arzı, iki yılın en düşük seviyesi olan 14.4 milyona ulaştı. Piyasa, mevcut fiyat seviyelerindeki konsolide olan iyi bir konumda görünüyor.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatı

Lider kripto para Bitcoin 60.000 doların üzerinde, Ethereum ise 4.200 doların üzerindeki seyrini sürdürüyor. 2021 yılının dördüncü çeyreğine girilirken Bitcoin fiyatındaki beklentiler ne yönde?

Geçtiğimiz dönemde 2021 yıl sonunu öngören birçok değerlendirme modeli bulunuyor. Bunların en dikkate değer olanı ise PlanB’nin Stock to Flow modelidir. PlanB‘ye göre Bitcoin’in 2021 yıl sonunda 135.000 dolarlık bir hedefi bulunuyor.

Bununla birlikte Tim Draper tarafından kaydedilen uzun dönem tahminlerinde Bitcoin’in 2023 yılına kadar 250.000 dolar fiyata ulaşacağı bekleniyor. Mevcut dönemde piyasa henüz kararsız. Bitcoin ve genel kripto para piyasası, boğa koşusu eğiliminde işlem görüyor. Tabiki bunun kesin bir döngü olduğunu söylemek güç ancak borsalardaki Bitcoin arzı gibi göstergeler pazarın büyüme döneminde olduğunu doğruluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar