“Blockchain, Güven Sorununu Çözecek”

WEF'in Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojileri başkanı, Blockchain'in güven sorununu çözeceğine inanıyor...
10:00
2 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya Ekonomik Forumu‘nun (WEF) Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojileri başkanı Sheila Warren, 31 Mayıs’ta Cointelegraph ile bir röportaj gerçekleşti. Warren, Blockchain teknolojisinin küresel çapta kötüye giden güven krizine bir çözüm olacağını dile getirdi.

Blockchain Doğru Kullanılırsa…

Röportaj sırasında Warren; hükümetlere, bankalara, medya kuruluşlarına ve kurumlara duyulan güvenin “hızla aşındığını” iddia etti. Warren, eğer Blockchain teknolojisi doğru bir şekilde kullanılırsa bu sorunun tamamen çözebileceğini ifade etti ve şunları ekledi:

Bu teknoloji sayesinde üçüncü taraflar, olayın içine girip neler olup bittiğini denetlemelerini sağlayacak bilgilere erişim sağlayabilir. Bu durumun kurumlara olan güveni yeniden sağlayacağına inanıyorum.

Öte yandan Warren, bu tür denetlenebilir sistemlerin uygulanmasının zor olacağını inandığını da dile getirdi. Ancak Warren’a göre, kamu süreçlerinin adilliğini ve çeşitli medya kanalarının güvenilirliğini kanıtlayabilmenin büyük faydaları da olacak. Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojileri başkanı ayrıca eğer güven problemi çözülemezse çok daha büyük sorunlarla karşılaşacaklarını da şu sözlerle dile getirdi:

Bence kamu güvenin aşınması karşılaştığımız en büyük krizlerden biri. Çünkü bu durum hızla anarşiye doğru ilerler ve bu çok derin bir problem.

Peki, Bitcoin?

Warren, şaşırtıcı bir şekilde bir miktar Bitcoin‘i olduğunu dile getirdi. Ancak uzun bir süre Bitcoin ve Blockchain arasındaki bağlantıyı anlamadığını da, “Blockchin’in ne olduğunu anlamamla Bitcoin almam arasında üç yıl gibi bir süre var” sözleriyle itiraf etti.

Bunların yanında Sheila Warren WEF’in oluşturduğu dördüncü sanayi devrimi kuruluna da değindi. Warren, yapay zeka, otonom hareketlilik, Blockchain, drone‘lar, nesnelerin interneti ve hassas tıp konusunda yapılacak olan düzenlemelerde düzenleyicilere yardımcı olmak amacıyla kurulan yeni oluşumun güvenilir bir yer olması gerektiğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar