X


Bitmain Yeni Madencilik Havuzunda Orphan Blokları Önlemeyi Amaçlıyor

18:00
20 Eylül 2016

Çin merkezli Bitmain, en büyük üçüncü bitcoin madencilik havuzuna sahip olmak yetmiyormuş gibi şimdi de ikinci havuzunu açmaya hazırlanıyor.

Diğer büyük havuzların aksine yeni havuz kullanıcılara açık kaynaklı olacak. Bitmain uluslararası pazarlama müdürü Nisthant Sharma yaptığı açıklamada havuzun “bitcoin madencilik ağının merkezsizliğini desteklemek” kaygısıyla açılacağını belirtti:

“Umuyoruz ki açık kaynaklı havuz istikrar, verimlilik ve tüm madencilik havuzları için hizmet bakımından sektörde fark yaratacak ve madencilik için yeni teknik standartları belirleyecek.”

Yeni havuzun odak noktalarından biri de “orphan blok” (geçersiz blok) oranını azaltmak olacak. İki madencinin aynı anda bir bloka denk gelmesi durumunda iki blockchain yaratılmış oluyor. Ancak daha uzun olan zincir resmi olarak tanınıyor ve kazanç ona gidiyor. Diğer zincir’in yaratıcısına ise “orphan” deniyor ve “orphan”lar maddi kayba uğruyor.

Bunu önlemenin yollarından biri “PoolWatcher” (Havuz Gözcüsü) fonksiyonu. Bitmain bu fonksiyonu kullanarak potansiyel bir “orphan” blokunu tarayıp bulmayı ve madenciliğe devam etmeden başka bir bloka geçmeyi amaçlıyor. Bunu önümüzdeki günlerde daha detaylı öğreneceğiz.

Ancak yeni havuzun potansiyel bir dezavantajından bahsetmemek olmaz: Merkezleşme tehlikesi. Bitmain’in açık kaynaklı yapısından ötürü savunduğu merkezsizleşme fikrine karşın ikinci havuzun ne yazık ki böyle bir yan getirisi de olabilir.

Bitcoin madenciliğinde kazanç mekanizması bloğa işlenen hashrate yüzdesine bakılarak işliyor. Örneğin bir madenci ödüle % 1’lik katkı yaptıysa kazancın % 1’ini alıyor.

Sakıncalı kısım ise tam olarak şu: Bitmain havuz oranını arttıracak olmasıyla bir nevi kazancını ve madencilik piyasasındaki market payını artıracak ve bu gerçek merkezi bir yapılanmaya öyle ya da böyle göz kırpıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar