reklamı kapat

Bithumb İki Yeni Ülkeye Açılacak

Güney Kore'nin ileri gelen kripto para borsalarından Bithumb iki yeni ülkeye açılıyor. Borsa yetkilileri gerekli çalışmalara hız kazandıracak.
15:10
16 Temmuz 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Güney Koreli haber kaynaklarından alınan bilgilere göre ülkenin en büyük kripto para borsası Bithumb faaliyetlerini ülke dışındaki piyasalara taşımayı planlıyor. Borsa tarafından yapılan duyuruda platformun önce Japonya’ya sonra da Tayland’a açılacağı belirtiliyor.

Yerel haber sitesi ZDNet Korea’ya açıklamalarda bulunan Bithumb yetkilileri çalışmalara başlandığını dile getiriyor. Söz konusu ülkelerin düzenleyici organlarından onay alınmasının ardından Bithumb’ın piyasalara adım atması için bir engel kalmayacak.

Bithumb yetkilileri bu plan doğrultusunda Japon Finansal Hizmet Kurumu (FSA) ve Tayland Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu ile görüşmelere başladı. Ayrıca Bithumb bu iki ülkede çalışma ofisleri açtı. Bithumb’ın Tayland ofisinin kendi adına 3 milyon Tayland Bahtı (90.000 ABD doları) bulundurduğu ifade ediliyor.

Bithumb’lı yetkililer Tayland’daki ofise ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Tayland elektronik ticaret ve pin-tec sektöründe bir hayli aktif bir ülke. Üstelik devlet yetkilileri de dijital para alanına büyük bir ilgi gösteriyor.

Bithumb kripto para borsasının Japonya’da faaliyetlerine başlamadan önce Tayland’daki platforma start vereceği öngörülüyor. Çoğu uzmana göre Bithumb’ın Tayland ayağı işlemlerine önümüzdeki ekim ayının sonunda kadar başlamış olacak.

Japonya’daki kripto para sektörünün Tayland’a göre biraz daha sıkı yükümlülüklere tabi olduğunu söyleyebiliriz. Ocak ayındaki CoinCheck saldırısının ardından FSA piyasada kendini daha fazla hissettirmeye başladı. Ülkede faaliyet veren birçok kripto para borsası FSA tarafından uygulanan sert düzenlemelere riayet etmek durumunda kalıyor. Yetkililerin uyguladığı düzenlemelerin amacı ise yasa dışı faaliyetlerin önüne geçerek kullanıcılara daha güvenli ve düzenlenmiş bir ekosistem sunmak. Bu bağlamda FSA düzenlemelerinin kripto paralara faydalı olduğu düşünülebilir. Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsasının Japonya merkezli Binance olduğunu düşünürsek son cümleyi daha iyi anlayabiliriz.

FSA düzenlemelerine göre borsaların gizlilik odaklı kripto paralarla işlem yapmasına izin verilmiyor. Ayrıca kullanıcıların fonlarının güvenliği adına soğuk depo uygulaması Japonya’da bir zorunluluk. Ülkeye adım atmak isteyen Bithumb’ın bu tür gereklilikleri yerine getirmesi bekleniyor.

Kaynak: newsbtc.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.