X

Bitcoin’in (BTC) 11.800 Dolara Çıkması En Çok Onlara Zarar Verdi

Bitcoin fiyatının 400 dolar artması, short pozisyon açanlara zarar verdi.
22:11
19 Ekim 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı bir süredir devam eden durgunluğunu bugün sergilediği ani yükselişi ile ciddi bir şekilde bozdu. Lider kripto para biriminin fiyatı saatler içerisinde 11.350 dolar seviyesinden 11.800 dolar seviyesine kadar yükseldi ve bu durum düşüş bekleyen birçok yatırımcıyı etkiledi.

Bitcoin’in saatler içerisinde yaklaşık 400 dolar yükseliş elde etmesi sonucunda short pozisyon yani düşüş oranına bağlı emir veren yatırımcıların önemli bir kısmı ya sert zarar etti ya da pozisyonları tasfiye oldu. Likidasyon veya tasfiye olma şeklinde bilinen bu olay, kaldıraçlı işlemin tamamen sıfırlandığı anlamına geliyor.

Bitcoin’in Yükselişi, Likidasyonları Artırdı

Kripto para veri şirketi Bybt tarafından aktarılan bilgilere göre bu yükseliş short pozisyon açan yatırımcıların 58 milyon dolarlık fonlarının uçmasına yol açtı. Bu da önde gelen borsalarda short pozisyon açanların %84’ünün tasfiye olduğunu göstermekte.

Likidasyonların önemli bir kısmı Binance kripto para borsasında yaşanırken OKEx ise hemen ikinci sırada yer aldı. Binance üzerindeki likidasyonların oranı %25, OKEx üzerindekiler %22, Huobi üzerindekiler ise %21 olarak gözüküyor. Huobi’nin hemen arkasında ise son zamanların çok tartışmalı türev borsası BitMEX yer almakta.

Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 11.738 dolardan işlem görmekte ve 11.800 dolara yönelik bu yükseliş balinaların bir tuzağı olabilir. Bitcoin balinaları sıklıkla bu tip ani yükselişler veya düşüşlerle kaldıraçlı işlem yapan yatırımcıların paralarını tasfiye edebilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar