reklamı kapat

“Bitcoin’deki Volatilite Korkulacak Bir Şey Değil”

Bitcoin volatilitesi her zaman en çok konuşulan ve korkulan konulardan biri oldu...
16:00
29 Haziran 2019

Bitcoin fiyatı 41 gün sonra ilk büyük geri çekilmesini yaşadı. Ancak piyasa analistlerinden bazıları bu durumun iyiye işaret olduğuna inanıyor.

Volatilite Bitcoin İçin İyi

Bitcoinist’in haberine göre, Stanford Üniversite’sinde hukuk öğrencisi olan Bitcoin savunucusu Conner Brown, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda volatilite konusuna değindi.

Brown’a göre ilk olarak volatilite piyasa temizliği yapılmasına imkan verir. Böylece piyasada yalnızca Bitcoin’e gerçekten inananlar kalır.

Bunun yanında Brown, “reklamın iyisi kötüsü olmaz” deyişinden yola çıkıyor ve volatilitenin Bitcoin için ücretsiz reklam olduğunu ifade ediyor. Ana akım medya her ne kadar Bitcoin fiyatı düşerken ciddi anlamda kötü yorumlar yapsa da Bitcoin fiyatı yükseldiğinde buna da kayıtsız kalamıyor.

Öte yandan Brown’a göre volatilite muhtemelen doğrudan piyasadaki Bitcoin miktarıyla alakalı. Arz sabit olduğunda küresel piyasa talebindeki değişiklikler sebebiyle fiyat doğal olarak volatil olur.

Son olarak Brown, eğer Bitcoin küresel değer saklama aracı olacaksa volatiliteye ihtiyacımız olduğunu dile getiriyor. Çünkü Bitcoin fiyatındaki büyük volatilite olmasa ve fiyat hala 1 dolar seviyesinde olsaydı bunların hiç birini konuşuyor olmayacaktık.

Diğer Küresel Varlıklar

Herkes diğer küresel varlıklardaki volatilitenin bu kadar yüksek olmadığından bahsediyor ve Brown da bu duruma değiniyor.

Hukuk öğrencisi paranın evrimsel bir süreç olduğunu ve yeni hiçbir varlığın istikrarlı ve likit bir değer deposu olarak ortaya çıkmadığını ifade ediyor.

Brown’a göre Bitcoin büyüdükçe ve geliştikçe bu yüksek volatil hal sona erecek. Brown bazı şeyleri Bitcoin ile fiyatlandırmanın dolardan daha mantıklı olacağını da ekliyor.

Tüm bunların yanında volatilitenin neden oluştuğu konusunda farklı sebepler ortaya atılıyor. Örneğin bazıları Brown gibi Bitcoin’in çok yeni bir varlık olmasından kaynaklandığını ifade ederken bazı uzmanlar balinaların bu volatiliteye sebep olduğunu dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun