X

Bitcoin’deki (BTC) Bu Düşüş Fiyatı da Etkiledi: Geri Çekilme Devam Eder Mi?

Bitcoin ağındaki bu düşüş fiyatlarda da geri çekilmeye sebep oldu. 
08:14
27 Ekim 2020

NovaBlock verilerine göre 26 Ekim’de büyük Bitcoin (BTC) madencilik havuzları hashrate’de önemli bir düşüş yaşadı.

Hashrate Neden Düştü?

HASHR8’den Thomas Heller hashrate’teki düşüşün sebebi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, 25 Ekim’de son bulunan yağmurlu sezon sebebiyle böyle bir durumun ortaya çıktığını dile getirdi. Heller’ın açıklamalarına göre, en iyi madencilik havuzları yaklaşık olarak 22 EH/s kaybetti.

Heller konuyla ilgili açıklamalarında, “İlk 10 havuza baktığımızda, Bitcoin ağından yaklaşık 22 EH/sn’nin kaybolduğunu görebiliriz. Elbette kesin bir ölçü değil, ancak günde kazılan blok sayısıyla örtüştüğünde, hashrate değişikliği hakkında kabaca bir fikir edinebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalara göre, Çin’in güneydoğu’da bir eyaleti olan Sichuan, hidroelektrik avantajları olduğu için Bitcoin madenciliği konusunda oldukça cazip bir alan ve bu sebeple ülkedeki hashrate’in %9,66’sını oluşturuyor. Yağmurlu mevsimler tipik olarak Sichuan’da Mayıs’tan Eylül’e kadar sürer. Ancak bu Mayıs ayında Sichuan, yerel madencileri hazırlıksız yakalayan ve onları faaliyetlerini küçültmeye zorlayan uzun süreli yüksek sıcaklıklar nedeniyle elektrik kesintilerine uğradı.

Buna ek olarak Ağustos ayında eyaleti rahatsız eden şiddetli sağanak yağışlar, Bitcoin’in hashrate’ini nihayetinde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmadan önce önemli ölçüde düşürdü.

Hashrate Fiyatı da Düşürdü

Bitcoin madenciliği zorluğunun, büyük hashrate düşüşünün ardından önümüzdeki Pazar günü yaklaşık yüzde 10’luk bir negatif ayarlama kaydetmesi bekleniyor.

Bununla birlikte BTC fiyatlarına bakıldığında da bir gerileme olduğu görülüyor. Bu gerilemenin sebebinin net olarak hashrate olduğu ifade edilmese de, fiyat düşüşü ile hashrate düşüşünün aynı zamana denk gelmesi geri çekilmeler ile hashrate düşüşü arasında bağ olduğu şeklinde yorumların yapılmasını sağladı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada 13.114 dolardan işlem gören lider Bitcoin’in 13.350 dolar bandından gerilediğini ifade edebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar