reklamı kapat

Bitcoin’de Kritik Tarihe Son 2 Gün Kaldı

Cuma günü Bitcoin için büyük bir değişim yaşanabilir.
13:00
27 Mayıs 2020

Daha önceki tarihlerde de Bitcoin (BTC) fiyatı üzerinde sert etkilere sahip olduğu görülen Bitcoin vadelilerindeki ve opsiyon sözleşmelerindeki açık pozisyon sayısı, geçtiğimiz haftalarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Buna rağmen Cuma günü ciddi miktarda açık pozisyonun ve kontratın vadesinin dolacağı görülüyor.

Vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon kontratları belirli vadeye sahip türev ürünler olarak biliniyor. O tarihte yatırımcıların ellerindeki Bitcoin vadelilerini ve opsiyonlarını ya mevcut fiyattan satmaları, ya da alıma devam etmeleri gerekiyor. Cuma günü de tamı tamına 33.000 Bitcoin değerinde açık pozisyon kapanacak.

33.000 Bitcoin Açığa Çıkıyor

33.000 Bitcoin’in hacmine bakıldığında bunun iki türev ürün bazında açık olan pozisyonların neredeyse yarısı seviyesine geldiği görülebiliyor. Böylesine devasa bir kapanış, açık pozisyon sayısını bundan bir ay önce görülen rekor seviyelere getirecektir. Eğer yatırımcılar alım yönünde karar verirse fiyatta ciddi bir sıçrama, satış yönünde karar verirlerse de fiyatta ciddi bir düşüş görebiliriz.

Böyle bir büyük gelişme aslında BTC fiyatının Cuma gününe kadar bu seviyelerde kalacağını gösteriyor. Kurumsal yatırımcıların büyük bir çoğunluğunun söz konusu gelişmeyi beklemeden alış veya satış yapmayacak olması piyasadaki volatiliteyi de durma noktasına getirmiş gibi gözüküyor.

Bitcoin’in yaşadığı %10’luk düşüş sonrasında 8.700 ile 8.800 dolar arasında kalması da volatilitenin azaldığına kanıt olarak gösterilebilir. Cuma günü ise BTC fiyatında çok sert hareketler görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.