X


Bitcoin’de Güneş Batıyor Mu?

CNBC’de yayınlanan Mad Money programının sunucusu Jim Cramer Bitcoin’in mevcut durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.
10:00
16 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eski koruma fonu yöneticisi Jim Cramer Bitcoin’in büyük ihtimalle ölü olduğunu düşünüyor.

Cramer CNBC’deki programında şöyle konuştu:

Rüzgarın tersine döndüğünü düşünüyorum. Bitcoin’in zamanının geçtiğini söylemiyorum, ama sanki güneş batıyor gibi bir hava var.

Ağustos’un başından beri BTC fiyatı sallanmaya devam ediyor. Birçok sert düşüş yaşayan fiyat yıl başından beri neredeyse %60 düştü.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC’in Bitcoin ETF başvurusunu ertelemesi perakende yatırımcıların kripto para piyasasına duyduğu ilgiyi azalttı. Kurumlardan gelen büyük haberler ve Türkiye’deki TL krizi bile kripto para fiyatlarını yükseltmeye yetmedi.

Ancak Cramer’ın batan güneş analojisi, piyasanın emekleme döneminde olduğunu düşündüğümüzde bariz bir şekilde yanlış. Öte yandan Bitcoin ETF’inin 2019 başlarında onaylanacağı görüşü çoğunlukta. Uzmanlara göre SEC ETF onayı vermeden önce saklama hizmeti ve likidite gibi önemli altyapıların kuvvetlendirilmesi şart.

Cramer’a dönecek olursak; ünlü sunucu Bitcoin’in “yasa dışı para gibi bir şeye evrildiğini” savunuyor. Klişe bir dil kullanarak BTC’nin terörist gruplar, uyuşturucu satıcılar ve kara para aklayanlar tarafından kullanıldığını öne sürüyor.

Cramer geçen yıl BTC’nin ancak haraç ve şantajlarla 1 milyon dolara çıkabileceğini iddia etmişti. İnsanların, bankaların ve devletlerin gelecekte fidye yazılım korsanlarına BTC ile ödeme yapacağını kaydetmişti. Fidye yazılım konusu halı altına gizlenebilir bir konu olmasa da yapılan araştırmalar fidye yazılım korsanlarının piyasaya çok çok küçük bir etki ettiğini gösteriyor.

Öte yandan Cramer oldukça tartışmalı bir figür. Zira ünlü sunucu 2008’de New York merkezli küresel yatırım bankası Bear Stearns için “iyi” yorumunda bulunduktan sonra banka battı.

Kaynak: bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar