X


Bitcoin’de Dolandırıcılıktan Nasıl Uzak Durulur?

19:23
16 Ekim 2016

Bitcoin ve diğer kripto paraların hayatımıza sunduğu bir çok olumlu yeniliklerle birlikte, bu zamana kadar oldukça fazla dolandırıcılık olayının yaşandığını görüyoruz. Sistemdeki kullanıcıları direkt etkileyen bu tür olumsuz durumlar, dolaylı olarak da tüm ekosistemi etkilemektedir.

Pump-Dump olayları, hileli exchange siteleri, sahte bulut madencilik şirketleri, güvenlik sorunları ve iflaslar sürekli duyduğumuz ve bir türlü önlenemeyen dolandırıcılık hikayeleridir.

Yazımızda okurlarımızın bu tür bir olayla karşılaşmaması için alabileceği kişisel önlemlerden bahsedeceğiz.

Şirket rezervlerinin denetlenip denetlenmediğine bakın: Exchange veya madencilik yapan ya da kripto para bankası şeklinde hizmet veren tüm şirketlerin Bitcoin rezervlerinin kullanıcılara açık olması önemli bir güven sağlama yöntemidir. Herhangi bir işlem gerçekleştirirken rezervini herkes tarafından görülebilecek şekilde yayınlayan şirketler tercih edilmelidir. Aksi takdirde, olmayan bir para üzerinden işlem gerçekleştirme ihtimali bulunmaktadır. Ülkemizde bunun en güzel örneği BTCTurk tarafından gerçekleştirilmişti. Şirket Türkiye faaliyetlerini durdurmandan önce audit.btctrader.com adresinden firmanın sahip olduğu tüm varlık anlık olarak takip edilebiliyordu.

Sitenin veya şirketin arka planını araştırın: Sitenin WHOIS ve domain bilgileri, nerede kayıtlı olduğu, adres, iletişim ve çalışan bilgilerinin olup olmadığına bakın. Güvenilir şirketler bu tarz verileri kullanıcılarına sunmaktan çekinmezler, bu nedenle işlem yaptığınız şirketi tüm detaylarına kadar araştırın. Eğer firma hiç bir bilgisini vermemişse, mutlaka şüpheci yaklaşın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar