X


Bitcoin’de (BTC) Takip Edilmesi Gereken Çok Önemli 3 Gösterge!

Çin’deki Bitcoin madencilik yasağının etkileri yavaş yavaş azalıyor ve uzman isimlere göre bu dönemde 3 gösterge oldukça önemli.
09:30
27 Temmuz 2021

Çin, kripto para madenciliği ile ilgili yasaklayıcı önlemler aldıktan sonra hem Bitcoin fiyatı hem de BTC hashrate’i önemli ölçüde negatif yönlü etkilendi. Ancak elde edilen son verilere göre, Çin’de faaliyetlerine son veren kripto para madencilerinin “Büyük göçü” olarak adlandırılan yer değiştirme süreci tamamlanıyor.

Bu noktada madenciler yeniden eski güçlerini kazanırken BTC’de takip edilmesi gereken 3 önemli etken olduğu düşünülüyor.

Bitcoin Ağı

Çin’deki Bitcoin madencilik yasağının etkileri, madenciler bir süreliğine faaliyetlerini durdurmak ve farklı alanlar aramak zorunda kaldıkları Mayıs-Haziran ve Temmuz aylarında net bir şekilde görüldü. Bu durum fiyat düşüşlerinden etkilenen yatırımcıların Bitcoin ağı konusunda da endişelenmelerine sebep oldu. Ancak elde edilen son verilere göre hashrate günden güne artıyor ve bu da madencilerin yeniden çalışmaya başladığını gösteriyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Dolayısıyla madenciler Kanada gibi yeni yargı alanlarında faaliyetlerini sürdürmeye devam ederken Bitcoin ağındaki güçlenme dikkat çekiyor.

Madencilik Zorluğu

Bu noktada faaliyetlerini durduran madencilerin tamamının henüz yeniden faaliyete başlamadığını hatırlatmak gerekiyor. Bu sebeple Bitcoin ağının, Çin’in yasağı öncesindeki zorluk seviyelerine dönmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor.

Yapılan açıklamalara göre madencilik zorluğu günümüzde 18 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor. Ancak madenciler yeniden faaliyete geçtikçe zorluk seviyesinin yükseleceği ifade ediliyor.

Madencilerin Karı

Çin’in darbesinin ardından madenciler taşınma masraflarını karşılamak için satış yapmak zorunda kaldı. Dolayısıyla madencilerin cüzdanlarındaki BTC miktarında düşüşler görüldü. Ancak elde edilen son veriler madencilerin satışı durdurduğu ve yeniden cüzdanlardaki Bitcoin miktarının arttığını gösteriyor.

Dolayısıyla madencilerin oluşturduğu satış baskısı azalıyor. Bu da piyasada aşağı yönlü fiyat hareketlerinin azaldığı şeklinde yorumlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar