reklamı kapat

Bitcoin ve Satranç: Satranç Ustaları BTC Hakkında Ne Düşünüyor?

Ünlü satranç ustası Bitcoin ile ilgili önemli görüşler paylaştı.
07:51
24 Temmuz 2020

IBM’in “Deep Blue” süper bilgisayarına karşı çıkan Rus satranç ustası Garry Kasparov’un yaptığı son açıklamalar kripto ekosisteminde yankı uyandırdı. Kasparov açıklamalarında, Bitcoin’in, kripto paraların ve Blockchain teknolojisinin finansal piyasalardaki gizlilik talebine cevap verdiğini dile getirdi.

Kriptoların Avantajları

23 Temmuz’da Forbes yazarı Roger Huang ile yaptığı röportajda Kasparov, kripto para birimlerinde birçok avantaj olduğunu düşündüğünü söyledi. Satranç ustasına göre Bitcoin bireylere, devlet, şirketler ya da dış güçler tarafından sunulan paralar üzerinde elde edilebilecek kontrolden çok daha fazlasını veriyor.

Öte yandan toplam Bitcoin arzına da değinen Kasparov, “Bitcoin hakkında asıl iyi olan şey, tam olarak 21 milyon ile sınırlı olduğunu bilmenizdir. Ancak diğer tarafta örneğin FED’e baktığınızda, yarın piyasada kaç trilyon dolar olacağını asla bilemezsiniz. Bu da yatırımlarınıza zarar verir.” sözlerini kullandı.

Bunların yanında Kasparov, özgürlükleri tehdit altında olanları korumak için teknoloji ve dijital yenilikleri kullanan bir kuruluş olan İnsan Hakları Vakfı’nın da başkanı olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla ona göre, Blockchain teknolojisi ve Bitcoin gibi kripto para birimleri, gizlilik ve insan hakları ihlallerine karşı koruma için “doğal seçimler” olarak değerlendirilmeli. Kasparov konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bence Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisinin bir kavram olarak popülaritesindeki istikrarlı artış kaçınılmazdır. Çünkü Bitcoin ve Blockchain, gücün kişilerden kendi rızaları dışında gizliliklerine müdahale edebilecek devletlere ve diğer kurumlara geçmesine karşı bir duruştur.

Satranç ve Blockchain

Haziran ayında büyük usta Sergey Karjakin ve Algorand‘ın kurucusu Silivio Micali arasındaki bir satranç karşılaşması Blockchain üzerine kaydedilmişti. Kasparov gibi, Kajakin de o dönemde yaptığı açıklamada kripto para birimlerine ve temel teknolojiye ilgi duyduğunu ifade etmişti. Micali ise proof-of-stake Blockchain platformu olan Algorand’ın satrancın daha fazla benimsenmesi için kullanılabileceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.