reklamı kapat
  • BTC  :  36.127,33 ₺
  • ETH  :  2.458,65 ₺
  • BCH  :  4.644,01 ₺
  • XRP  :  3,50 ₺
  • NGC  :  2,55 ₺
  • BTC 36.127,33
  • ETH 2.458,65
  • BCH 4.644,01

Bitcoin Teknik Analizi

8 Ocak 2018
  • Barış B.Barış B.
crowd

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 07.01.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

2017 yılının son 3 haftasında düzeltme sürecine giren BTC 2018 yılına güzel bir toparlanma ile giriyor. Hafta açılışını ve aynı zamanda yeni yılın açılışını 13800$ civarında BTC hafta içerisinde 17300$ civarına kadar yükseliş gösterdi. Hafta kapanışında ise 16000$ civarında seyreden BTC haftayı yaklaşık %16’ lık bir yükseliş ile geride bıraktı. Piyasadaki olumlu havanın etkisinde geçen haftada gelişen teknik duruma göz atalım ve değerlendirmemize geçelim.

BTC haftaya başlangıcını T4-T5 kanalı içerisinde yaptı. Alımların artması ile geçtiğimiz hafta grafiğimde belirtmiş olduğum düşen trendi ve T5 trendini yukarı kırarak T5-T6 kanalına geçti. Düşen trendin kırılımının ardında tekrar bu trende dokunarak yükseliş için onayınıda almış oldu. Haftanın son gününe kadar güzel bir yükseliş gösteren BTC haftanın kapanış gününde bir miktar gerileme meydana geldiğini görüyoruz. Özellikle düşen trendin kırılması ve yükseliş için onay alınması teknin açıdan çok hoş durduğunu söyleyebilirim. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

Bu hafta grafiğime biraz daha genişten bakarak gözüme çarpan bir formasyon oluşumunu sizlerle paylaşmak istedim. Grafiğe eklemiş olduğum köşe noktalarında ABCD harfleri bulunan sarı çizgiler hali hazırda oluşumunu devam ettiren ayı piyasası ABCD formasyonunu oluşturmaktadır. Aşağıdaki görselde formasyonun özelliklerini görebilirsiniz.

Görsel Kaynağı

Grafiğe göre fiyatın düşen trendi kırması ile birlikte CD bacağında hareketini sürdürmesi beklenir. Fiyat hareketini, formasyon oluşumu içerisinde daha önceden belirttiğim trendlerin ve FIBO seviyelerinin destek ve direnç olarak takip edilmesi uygun olacaktır. Formasyona göre D noktasında satış gelme durumu mevcuttur ki buda FIBO %100 seviyesine denk gelmektedir. Formasyonun uzayan ABCD çeklinde devam etmesi halinde fiyatın bir miktar daha artması beklenebilir.

Daha kısa vade değerlendirmesi yapacak olursak, hali hazırda FIBO 0.382 seviyesinin hemen altında seyreden BTC’in ilk direnci de FIBO 0.382 seviyesi olacaktır. Bu seviye geçilir ise FIBO 0.5 seviyesi direnç olarak çalışacaktır. FIBO 0.5 seviyesinin üzerinde ise T6 trendi üzerinde A3 ile belirttiğim bölge direnç olarak gündeme gelecektir. Buranın heme üstünde ise FIBO 0.618 seviyesi bulunmaktadır. Olumsuz piyasa koşullarında ise ilk desteğimiz T5 trendi üzerinde A2 ile belirmiş olduğum bölge olacaktır. Bu seviyenin aşağı kırılması durumunda FIBO 0.236 seviyesi destek olarak takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin aşağı kırılımında ise T4 trendi üzerinde A1 ile belirtmiş olduğum bölge gündeme gelecektir. RSI indikatöründe çizmiş olduğum düşen trendin kırılması yükseliş için olumlu sinyal vermektedir. RSI’ın düşen trendin altına inmeden onay alıp yönü yukarı çevirmesi halinde yükselişin desteklendiğini söyleyebiliriz.

loading...