reklamı kapat
  • BTC  :  42.273,42 ₺
  • ETH  :  1.506,17 ₺
  • BCH  :  3.038,22 ₺
  • XRP  :  3,72 ₺
  • NGC  :  1,91 ₺
  • BTC 42.273,42
  • ETH 1.506,17
  • BCH 3.038,22

Kripto Para Alım Satımında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

7 Ocak 2018
  • Derya DaylanDerya Daylan

Hedefler.. Ancak bu ne yazık ki her zaman mümkün değildir. Birçok kişi için başarılı olmak ancak belli bir analitik yetkinliğe ve tecrübeye eriştikten sonra gerçekleşebilir.

Kripto para yatırımlarına dışardan bakıldığında kısa zamanda az emekle çok para kazanıldığı düşünülebilir. Ancak gerçek bir yatırım söz konusu olduğunda durum tamamen farklıdır. Sonuçta yaşanan bu yükselişlerin bir sonu geldiğinde Nasreddin Hocanın dediği gibi “kazanın doğurduğuna inanıyorsun, öldüğüne de inanmalısın”. Bu nedenle tüm yatırımcılar dikkatli olmalıdır.

EXMO tarafından yayınlanan bir makaleye göre en tipik hataların başında yatırımcıların sahip oldukları tüm paraları bir kripto değere yatırmaları gelir. Kripto para işlemlerine başlarken tedbiri elden bırakmamak belki de en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle tek bir para birimine bütün yatırımı yapmak tüm yumurtaları aynı sepete koymak gibidir. İyi bir portföy kurulması en önemli şarttır.

Örneğin herhangi bir kripto para birimine yatırımınızın sadece 10%unu yatırım yaptığınızda bu kripto para birimi 10% değer kaybetse de kaybettiğiniz oranın tüm portföyünüz için sadece 1% olmasını sağlayacaktır. Belki diğer taraftan kazanç ile toplamda pozitif kalmanıza olanak sağlayacaktır.

Diğer sorunlardan biri de kripto değerlerin dolar temelli fiyatlamalarında yaşanan dalgalanmalar olarak nitelendirilebilir. Yatırımınız dolar ve döviz kurlarıyla dalgalanıyorsa, hedeflenen kar beklenenin çok daha altında olabilir.

Yatırımcılar için internette en dikkat etmesi gereken konulardan biri de kararlılık ve hacimdir. Yatırım yaptığınız kripto para birimi öngörülemiyorsa veya kararsız bir grafik sergiliyorsa bunu göz ardı etmemek gerekir.

Hataları önceden öngörebilmenin yanında zarar tespiti de çok önemlidir. Kar getirmeyen, gelecekte daha çok zarara neden olacak yatırımları zamanında elden çıkarmak belki en önemli hususlardan biridir. Ancak  her değer düşüşünde piyasa durumunu analiz etmeden kripto değerleri elden çıkarmak gerekli değildir. Eğer yatırımlarınız tek bir kripto değerine bağlı değilse beklemek sizin için daha kolay olacaktır, ani verilen alım satım kararları bir kripto para birimini az fiyata satarak kazanabileceğiniz karında yok olmasına sebep olcaktır.

Fiyatta artış göstermeyen  kripto paraların riskli olduğunu söylemek önemlidir. Kripto para birimi oranı grafiğinde çok fazla fiyat düşüş varsa bu değere para yatırma işlemi çok risklidir olabilir. Ancak diğer taraftan da fiyatı düşmüş ve umut vaat eden bir kripto değer her zaman iyi bir alım fırsatı da sunabilir.

Alım-satım yaparken sakin kalmak ve durumu en iyi şekilde analiz edebilmek; bir yatırımcı için sahip olunması en gerekli özelliklerinden sadece bir kaçıdır. ‘Herkesin aldığı, herkesin sattığı’ gibi değer yargıları genelde yanıltıcıdır. Deneyiminize güvenmeli ve yeni bilgileri doğrulamalısınız.

Kripto para alım-satımında yatırımcıların bazıları alım satım bot’ları kullanır. Bu algoritmaları yeterince tanımadan karar vermek çok risklidir. Bazense bot’lara virüs bulaşmış olabilir. Bununla birlikte, güvenli botlar (genellikle ödenen) bile her zaman ideal ticaret tekniği sunamaz. Botların kullanıcılarına yüz binlerce dolar kayba neden olduğu bilinen durumlar olmuştur.

İç ve dış piyasa durumunu düzenli olarak izlediğinizde, kazanç elde etmenin daha fazla fırsatını elde edebilirsiniz. Çevrimiçi alışveriş merkezlerinde sunulan ticaret dinamikleri oranlarını, hacimlerini ve diğer göstergelerini izlemek önemlidir.

Yatırımcılar genelde en uç noktalardayken yatırım yapmaya başlar. Insanın doğası gereği, ilgisi kripto para birimlerinindeki değer artımıyla birlikte artacaktır. Bu nedenle hızlı değer artışı yaşayan bir kripto varlığa yatırım yapmak aslında risk taşır. Çünkü yatırımcı bilmeden tepe noktasına alım yapmış olabilir.

Sonuç olarak, yatırımcılar için şunu söylemek gerekir. Hatalar kaçınılmazdır, ancak ne kadar kayıp veya kazançla devam edeceğiniz bir seçimdir. Kaybetmeyi kabullenebileceğiniz miktardan daha fazla yatırım yapmamaya özen göstermek bir yatırımdaki en iyi başlangıç olacaktır.

Kaynak: Exmo

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

loading...