reklamı kapat

Bitcoin Neden Artışa Geçti: İşte 2 Önemli Etken

Bitcoin’in artış hareketini tetikleyen iki önemli faktör var.
13:22
10 Ekim 2020

Bitcoin haftalar süren konsolidasyon sürecinin sonrasında nihayet artışa geçti. Yükseliş hareketi ile birlikte 11.500 dolar sınırına yaklaşan lider kripto birimi, Eylül başından bu yana da en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Analistlere göre Bitcoin’de (BTC) yaşanan mevcut yükseliş anormal. Çünkü bundan sadece birkaç gün önce BTC, altcoin’lerden çok daha kötü performans sergiliyordu.

Analistlere göre bu durum Bitcoin’in bir süre altcoin’lerden daha iyi performans göstereceği anlamına geliyor olabilir. Hatta Anthony Pompliano, “Kral uyanıyor ve herkese neden kral olduğunu hatırlatıyor” yorumunu yaptı.

Kısa Süreli Ralli

Analistler, Bitcoin’in yükselişinin spot piyasada yaşanan satın almaların bir sonucu olduğunu ifade ediyor. Örneğin; Bitazu Capital’in kurucu ortağı Mohit Sorout konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in yükseliş hareketinin spot piyasa hacminin bir sonucu olduğunu dile getirdi. Analistlere göre bu durum vadeli borsalara kıyasla spot borsalardaki getiri ile alakalı olabilir.

Ancak mevcut yükseliş sırasında yalnızca BitMEX‘te 38 milyon dolarlık kısa vadeli  likidasyon oldu. Analistlere göre bu, Bitcoin’in yükselmesine neden olabilecek bazı türev unsurlarının olabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu hareketin ardından açık pozisyonlar da henüz toparlanmadı. Bu da yatırımcıların devam eden rallide short pozisyonlar almakta tereddüt ettiklerini gösteriyor. Fonlama oranları da kademeli olarak yükselmeye başladı ve bu iddiayı doğruladı.

Teşvik Paketi Haberleri

Analistler, potansiyel mali teşvikle ilgili haberlerin sermayeyi Bitcoin‘e yönlendirdiğine inanıyor. Bloomberg’de kıdemli emtia analisti olan Mike McGlone, geçtiğimiz günlerde mali politikanın önümüzdeki aylarda Bitcoin’i nasıl etkileyebileceği konusunda şu yorumu yaptı:

Potansiyel bir Biden başkanlığı, Bitcoin fiyatının daha fazla değer kazanmasını sağlayabilir. Yeni liderlik, Trump’ın müdahale politikasını değiştirebilir. Bu da ETF’lerin önünü açabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.