X


Bitcoin Mühendisliği Dersi Açıldı

13:12
11 Ocak 2016

Dünyanın en iyi eğitim kurumlarından biri olan Stanford Üniversitesi, Bitcoin Mühendisliği dersi açıyor.

Balaji Srinivans

Balaji Srinivans

Dan Boneh

Dan Boneh

Bitcoin ve kripto para laboratuvarında 2016 yılı boyunca gerçekleştirilecek ders kapsamında; Bitcoin ve blockchain’in yapısı, Bitcoin uygulamaları ve blockchain tabanlı internet servisleri gibi temel konulara değinilecek. Eğitim, Dan Boneh (Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde Profesör)  ve Balaji S. Srinivasan (21 Şirketi CEO’su) tarafından gerçekleştirilecek.

Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre, dersin ilk iki haftası Bitcoin programlamaya hızlı bir giriş niteliğinde olacak. Takip eden haftalarda ise, İnstagram, Google ve Twitter gibi popüler internet hizmetlerinin Bitcoin ile güçlendirilmiş versiyonlarını inşaa etme ve bu hizmetlere mikro ödeme altyapılarının kurulması gibi projeler öğrenciler tarafından geliştirilmeye çalışılacak.

Önceki dönemlerde de Stanford Üniversitesi’nin uyguladığı Bitcoin kursları gibi bir çok ders niteliğinde eğitim farklı üniversiteler tarafından verilmişti. Umarız buna benzer eğitimler Türkiye’de de açılır ve ülkemizden de Bitcoin ve blockchain projeleri çıkmaya başlar.

Ders müfredatı:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar