reklamı kapat

Bitcoin Madenciliğinde Yeni Dönem: Nükleer Enerji Kullanılacak

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko kripto para madencilik çiftliklerini nükleer enerji santralleriyle besleyeceklerinin müjdesini verdi.
16:00
23 Nisan 2019

Kripto para piyasası 2018 yılında ayı sezonunun doruklarındaydı. Birçok kripto para birimi %85’in üzerinde değer kaybetti. Piyasasına duyulan ilginin azalmasıyla kripto para madenciliği de kârlılığını yitirmişti.

Belarus dijital ekonomiye yön vermek için kripto para madenciliğine yeni bir soluk getirecek. Minsk Hükümeti, kripto para madenciliğinden gelir elde etmek amacıyla nükleer enerji santrallerini kullanacak.

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko geçtiğimiz günlerde BT uzmanlarıyla bir araya geldi. Lukashenko, ülkedeki dijital dönüşümün desteklenmesi için çabalayacaklarını ve bunu yapmak için yeterli kaynaklara sahip olduklarını belirtti. High Technologies Park’ta (HTP) gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Alexander Lukashenko, Belarus’un kripto para madencilik çiftliklerini beslemek için yakın zamanda daha fazla nükleer enerji santraline sahip olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko konuşmasında, inşası için 1980’de hazırlıklara başlanan Belarus Nükleer Santrali’ne atıfta bulundu. Ülkenin kuzeyinde, Litvanya sınırında inşa edilen Belarus Nükleer Santrali iki reaktörden oluşuyor. İlk reaktör bu yıl sonuna kadar faaliyete geçecek. Diğer reaktör ise 2020 yılının yaz aylarında elektrik üretimine başlayacak. Alexander Lukashenko konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Nükleer santrali faaliyete geçireceğiz ve böylece kullanabileceğimiz fazladan elektrik enerjimiz olacak. Bu nedenle santralin etrafında biraz boşluk bıraktırdım. Orada Bitcoin madencilik çiftlikleri kuracağız. Madencilikten elde ettiğimiz Bitcoin’leri ise satacağız. Eğer Bitcoin’iniz varsa satabilirsiniz öyle değil mi?

Rusya yanlısı politikaları nedeniyle batı tarafından sürekli eleştirilen Belarus kripto paraları geçtiğimiz yıl yasallaştırdı. Ülkede “Dijital Ekonomi’nin Gelişimi” başlıklı özel Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi 28 Mart 2018’de yürürlüğe girdi. Minsk Hükümeti ayrıca kripto para şirketlerini ülkeye çekmek için bazı teşvikleri de uygulamaya koydu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun