X


Bitcoin Madenciliğinde Son Durum Ne?

Evde Bitcoin madenciliği yapmak karlılığını yitireli bir yılı geçti, büyük firmalar her geçen gün piyasaya daha fazla hakim oluyor.
19:00
14 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yıllar boyuca Bitcoin madenciliğinde birçok şey değişti. Bir dönem bilgisayarlar kullanılarak madencilik yapılabiliyordu. Ancak yaklaşık bir yıl kadar önce evde madencilik yavaş yavaş karlılığını yitirmeye başlamıştı. Günümüzdeyse elektrik fiyatlarından dolayı münferit Bitcoin madenciliği yapıp kar elde edebilmek oldukça zor.

Teorik olarak herkes bilgisayarıyla Bitcoin madenciliği yapabilir ve donanımı ne kadar güçlüyse o kadar başarılı olur. Madencilik havuzlarına katılarak ürettiği güç kadar ödül kazanabilir. Bu konsept halen varlığını korusa da PoW sisteminin çarkları karlılığı bitirmiş durumda.

Madencilik günümüzdeki halini birkaç sebepten ötürü aldı. Bu sebeplerden bir tanesi yükselen Bitcoin madenciliği hashrate’i. 5 yıl öncesine göre dünya çapında oldukça yaygınlaşan madencilik bir iş modeli halini aldı. Ek olarak donanımlar da değişime uğradı ve donanım alanında da rekabet başladı. ASIC’ler diğer donanımlardan kat kat daha üstün ve sadece madencilik için üretiliyorlar. Ayrıca elektrik fiyatları oldukça değişken. Tüketiciler bulundukları ülke içerisinde dahi farklı elektrik ücreti ödüyor. Çok ucuz elektriğe sahip olsalar dahi bu konuda analiz yapan birkaç kuruma göre artık kar edebilmeleri mümkün değil.

Bitcoin madenciliği artık kurumların elinde ve Bitcoin giderek tekelleşmeye başladı. Bu da bir dereceye kadar ağ üzerinde kontrol sahibi oldukları anlamına gelse de şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşanmadı. Yine de tehlikenin devam ettiği söylenebilir. Büyük firmalar elektriğin ucuz olduğu ülkelerde madencilik faaliyetlerini sürdürüyor ve tabii ki sağlam kar ede ediyorlar.

Son dönemde BTC fiyatının düşmesi ve bazı bölgelerde elektrik fiyatlarının tırmanması kurumları zor durumda bıraktı. Madencilik firmalarının arkasında çok büyük sermayeler bulunuyor, evde madencilik sona ulaştı. Ayrıca bir kesim PoS protokolünü kullanan sistemler ortaya çıkmaya başladı. Bazı projeler tarafından aktif kullanılsa da PoS etraflıca denenmiş bir sistem değil. PoS’de madenciliğe gerek kalmıyor. Ek olarak ileri bir tarihte Ethereum, Cardano gibi projelerin PoS sistemine geçmesi öngörülüyor.

Kaynak: Livebitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER