reklamı kapat

Bitcoin Kullanarak Para Aklayan Kadın Yakalandı

Avustralya'da Bitcoin kullanarak kara para aklayan kadın tutuklandı.
13:00
15 Mayıs 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) şu sıralar en çok yakaladığı fiyat yükselişi ile gündemde olsa da bunu yatırım amacından farklı amaçlarla kullananların hala olduğu da biliniyor. Perşembe günü Avustralya polisi tarafından yapılan açıklamada da bir kadının 5 milyon Avustralya Doları değerinde itibari parayı üç yıllık süre içerisinde Bitcoin kullanarak akladığı ortaya çıktı.

Kadının New South Wales bölgesine kayıtlı lisanssız bir kripto para borsasını kullandığı ve ilk olarak 2018 yılında kolluk kuvvetlerinin radarına takıldığı belirtiliyor. 52 yaşındaki kadın, alışveriş merkezinde yaptığı bir alışverişten sonra polis tarafından bulundu ve gözaltına alındı.

Bitcoin İle Para Aklarken Suç Üstü!

Kadının arabasında ve üzerinde 60.000 Avustralya Dolarından fazla parası ve 3,8 Bitcoin’i (yaklaşık 55.000 AUD) olduğu tespit edildi. Bunların hepsinin kara para aklamak için kullanıldığı ve kullanılacağı açıklandı ve kadın resmen suçüstü yakalandı. Polis bunun yanı sıra kadının Sydney’de bulunan evindeki bilgisayarlarına ve dijital cüzdanlarına da el koydu. Kadının 20 Temmuz tarihinde mahkemede duruşması var ve şu an için tutuksuz yargılandığı bilgisi aktarıldı.

Aslında bu Avustralya içerisinde Bitcoin’i kapsayan ilk siber suç olarak tarihe geçti. Yerel kuvvetlerin siber ekip birim başkanı Matt Craft konu hakkında yaptığı açıklamada şirketlerin yasal zorunluluklara uyması gerektiğini ve lisanssız kripto para borsalarının bu gibi olaylara neden olabileceğini açıkladı. Craft bunun yanı sıra söz konusu tutuklamanın da diğerlerine uyarı olması gerektiğini de belirtti.

Aslında Avustralya’da yaşanan ilk niteliğindeki bu olay çoktan dünyanın dört bir yanına yayıldı ve bu sebeple kripto paralara özel polis güçlerinin kurulması bile gündemdeydi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.