reklamı kapat
  • BTC  :  35.558,21 ₺
  • ETH  :  2.146,48 ₺
  • BCH  :  4.034,24 ₺
  • XRP  :  2,59 ₺
  • NGC  :  3,10 ₺
  • BTC 35.558,21
  • ETH 2.146,48
  • BCH 4.034,24

Bitcoin Geliştiricisi Mike Hearn’ün Hazin Öyküsü

6 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin Core geliştiricisi Mike Hearn 15 Ocak 2016’da çok tartışılan bir yazı kaleme alarak Bitcoin topluluğunu ve sektörünü tamamen terk ettiğini açıklamıştı.

Fusion, Business Insider, Yahoo ve Wired gibi bitcoin’in aleyhinde haber yapmak için tetikte bekleyen ana akım medya kuruluşları “Bitcoin öldü” temalı haberler yaparak “en önemli Bitcoin geliştiricilerinden birinin bitcoin’in öldüğünü duyurduğunu” satırlarına taşımıştı. Özellikle Fusion yaptığı haberde Bitcoin’i başarısız sonuçlanmış bir deneme olarak nitelemişti. Bitcoin’in fiyatı son zamanlarda ABD, Japonya ve Çin gibi en büyük Bitcoin piyasalarında 1220 dolar ile tüm zamanların rekorunu geliştirirken bu yayın kuruluşlarının yaptığı fos çıkan haberlere dönüp bakmanın tam da zamanı.

Hearn tüm bitcoin’lerini sattığını ve Bitcoin gibi denemeler veya projelerin her an çökebileceğini belirtmiş ve takipçilerine “kaybetmeyi göze alamadıkları” bir şeye yatırım yapmanın zekice bir karar olmadığını söylemişti.

Hearn yazısında ayrıca Bitcoin’in çökeceğini başından beri bilse de Bitcoin topluluğuna, sektörüne ve açık kaynak gelişim ağına yalnızca Bitcoin sektörünün hatırı için hizmet vermeye devam ettiğini vurgulamıştı:

“Bitcoin’in çökeceğini başından beri bilmeme rağmen kaçınılmaz çöküş öyküsü beni hâlâ çok üzüyor. Bitcoin’in yapısı bozuldu ve kısa süreli fiyat trendi ne olursa olsun uzun süreli fiyat grafiği aşağı yönlü olacaktır. Bitcoin’in gelişimine artık katkıda bulunmayacağım ve tüm bitcoin’lerimi sattım.”

Hearn’ın vedasının ardından Bitcoin piyasası ve sektörü katlanarak büyümeye devam etti. Düzenleyiciler Bitcoin’e yasal gözle bakmaya ve para transferlerini yasallaştırmaya başladı; Bitcoin cüzdanı kullananların sayısı patladı; işlem hacmi devasa bir şekilde arttı ve Bitcoin’e duyulan ihtiyaç inanılmaz bir şekilde fırladı.

Hearn’ın bitcoin’lerini sattığını belirttiği zaman bitcoin fiyatı 250 dolar civarlarındayken şimdi çoğu önemli piyasada bitcoin 1180 ila 1220 dolar arasında işlem görüyor.

Sektörün Hearn gibi etkili isimleri Bitcoin’in potansiyelini ve küresel finansal ağa etkilerini anlamakta başarısız olurken milyar dolarlık serveti bulunan Tim Draper gibi yüksek profilli bazı yatırımcılar Bitcoin’le kazançlarını neredeyse ikiye katladı.

Fox’un haberine göre Draper’ın ilk başta 19 milyon dolar değerinde olan Bitcoin yatırımı şu an 35 milyon dolar değerinde. Draper fiyatları düşmekte olan ve çeşitli şeylerle mücadele etmiş Bitcoin piyasasındaki 32 bin bitcoin’ini bugüne kadar koruyarak büyük kazanç sağlamış oldu. Draper Fox’a verdiği röportajda şunları kaydetti:

“Bitcoin’in dünyamız için yapabilecekleri konusunda çok heyecanlıyım. Bilgi ve haberleşme teknolojileri için İnternet ne anlama geliyorsa Bitcoin de finans ve ticaret sektörü için o kadar büyük bir değişim demek. Eğer Bitcoin 2008 yılında şu an olduğu konumda olsaydı dünya ekonomisi için istikrar kaynağı olurdu. Herkes gidip bitcoin almalı.”

Draper’ın bunun yanı sıra Coinplug başta olmak üzere çeşitli Bitcoin borsalarına ve risk şirketlerine de yatırım yaptığı biliniyor.

Hearn gibi Bitcoin’in potansiyelini ve dünya ekonomisine etkisini anlamayan kişiler için şunu açıkça ifade etmek gerekiyor: Bitcoin’in açık kaynaklı ağı ve bunun kullanıcılara sunduğu alternatif finansal altyapıyı herkesin kolayca anlamasını bekleyemeyiz.

Ancak piyasanın Bitcoin’i hâlâ daha bir dijital para, değer saklama aracı, dijital altın veya bir hesap ağı olarak gördüğü gerçeği gün geçtikçe daha aşikâr bir hale geliyor. Kullanıcılar Bitcoin’i istediği şekilde kullanıyor. Şu da su götürmez bir gerçektir ki, Bitcoin sektörü ve piyasası bu hızla gelişmeye devam ettiği takdirde Bitcoin rezerv para birimlerinin yerini alacak ve kendini gerçek bir küresel dijital para olarak kabul ettirecek.

ETİKETLER
loading...