reklamı kapat

Bitcoin ETF’lerinin Ertelenmesi Olumlu Bir Gelişme Olabilir

SEC'in Bitcoin ETF başvurularını ertelemesi olumlu bir gelişme sayılabilir.
8 Ağustos 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Kripto dünyası SEC’in CBOE, VanEck ve SolidX ETF başvuru kararlarını ertelemesi ile çalkalandı. 24 saatten kısa bir süre içerisinde kripto paraların toplam piyasa değeri 254 milyar dolardan 232 milyar dolara geriledi.

Kripto krallığının tahtında oturan BTC son 24 saatte %7,68 geriledi ve şu anda 6,520 dolardan işlem görüyor. ETH ise son 24 saatte %9,61 geriledi ve aynı zaman içerisinde 371 dolardan işlem görüyor. Haberlerden en derinden etkilenen XRP oldu ve %14,29 değer kaybederek 0.35 dolara geriledi. Kripto piyasasının bu toplu hareketi daha önce bazı analistler ve kripto topluluğunun içerisinden isimler tarafından ön görüldü.

Morgan Creek Digital Assets kurucularından Anthony Pampliano şüphelerini temmuz ayında dile getirmişti:

ETF kararları hakkında birçok spekülasyon var ama bence önümüzdeki ay ETF’lerin onaylanacağını düşünmüyorum. ETF’ler hakkında birçok insan heyecanlı görünüyor. Bildiğiniz gibi SEC karar sürecini 45 güne kadar uzatabiliyor.

Bitcoin ETF’sinin ertelenmesi neden olumlu bir gelişme?

İlk olarak erteleme kararı SEC’in haklın söylediklerine kulak vereceği anlamına geliyor. Daha önce SEC kendi internet sitesinde CBOE’nin ETF başvurusu hakkında binin üzerinde yorum almıştı.

Erteleme kararıyla beraber SEC muhtemelen ICE tarafından yapılan Bakkt duyurusunu da değerlendiriyor. ICE düzenlenmiş bir alan sunabilecek, oldukça prestijli bir firma. Daha önce ICE’ın sunacağı hizmetleri sunacak başka firma bulunmuyordu. Bu yüzden Winklevoss kardeşler tarafından yapılan ETF başvurusu reddedilmiş olabilir.

Diğer yandan komisyon üyesi Hester Pierce’ın kararlara karşı duruşu, bütün komisyonun kripto paralara soğuk olmadığını gösterdi. Bu da önümüzdeki ETF başvurularının daha farklı değerlendirileceği anlamına gelebilir.

Özetle, kripto piyasası CBOE Bitcoin ETF’sine aşırı tepki vermiş görünüyor çünkü erteleme kararı çok da beklenmedik bir karar değildi. Ancak erteleme iyi bir gelişme sayılabilir. Bazı komisyon üyelerinin Bitcoin ETF’lerini ciddiye aldığı söylenebilir çünkü SEC ETF başvurularını ertelemek yerine doğrudan reddedebilirdi.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
ETİKETLER