X


Bitcoin Ekonomisinin Büyüdüğünün Sinyalini Veren 5 Madde

07:30
10 Kasım 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ekonomisi yavaş ama istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Son birkaç haftadır Bitcoin değeri yükselişe geçti. Bir Bitcoin Ekim başında 236$’iken, Kasım başı itibariyle 490$’a kadar yükseldi. Bu ani değişimin sebebi hiç kimse tarafından tam olarak anlaşılamamakla birlikte en azından Bitcoin ekonomisinin büyümesi yatırımcıların güveninin artığına bir işaret olarak kabul ediliyor. İşte Bitcoin sisteminin geliştiğini gösteren beş madde:

1- Bitcoin yılın en yüksek seviyesinde:

2015 yılı başlarında bir Bitcoin değeri 320$ civarındaydı ve 2015 yılı boyunca Bitcoin bu değerin altında kalmıştı. Ancak geçtiğimiz haftalarda 320$’ın üzerine yükseldi. Daha sonra birkaç gün içerisinde değeri 490$’a kadar çıktı.

Bilindiği gibi bu değer Bitcoin tarihindeki rekor değeri değil. 2013 yılı sonlarında Bitcoin 1000$ değerini bulmuş ve 2014 yılında değerini  %60 oranında kaybetmişti.

2- İnsanlar her zamankinden daha fazla Bitcoin işlemi yapıyor:

Bitcoin hakkında çıkan tüm kötü haberlere rağmen Bitcoin işlemlerinin büyüyen hacmi, insanların Bitcoin’i yararlı bulduğunun sinyalini veriyor. Bu yıl Bitcoin işlemlerinde istikrarlı bir artış vardı.

3- Girişimciler Bitcoin yatırımı yapmaya devam ediyor:

Bitcoin 2015 yılı içerisinde ana akım medyadan neredeyse hiç destek almadı. Fakat Bitcoin tabanlı projelerin başlatılması girişimcilerin ilgisini çekti. Önceki yıllara göre Bitcoin’e daha fazla yatırım yapıldı. Yatırım maliyeti 2015 yılında yaklaşık 468.000.000 $ ‘ı buldu.

4- Bitcoin giderek uluslar arası hale geliyor:

Aşağıdaki grafik, Bitpay’ın dünyanın çeşitli bölgelerinde ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. Bitpay işletmecilere Bitcoin ödemelerinde yardım ediyor. Bitpay ilk başlarda ABD’de yaygındı; ama bu son zamanlarda değişti. 2015’in ilk yarısında Avrupa ve Latin Amerika, ABD’nin önüne geçip hızla büyümeye devam etti.

5- Bitcoin ATM sayısı artıyor:

Bir Bitcoin ATM’si geleneksel ATM’ler gibi görünür ve çalışır. Bu ATM’ler dolar ya da diğer yerel para birimi ile para yatırmanızı ve karşılığında Bitcoin satın almanızı sağlıyor. ATM’ler Bitcoin’e ulaşmayı daha da kolaylaştırmıştır, isteyen herkes kolayca Bitcoin alabilir. Şu anda dünya üzerindeki Bitcoin ATM sayısı 480’in üzerindedir.

Kaynak: Vox.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar