reklamı kapat

“Bitcoin Dijital Altın Olarak Yükselişe Geçebilir”

Teknolojiyle birlikte günlük yaşantımızdaki birçok şey gelişiyor, güzelleşiyor. Para da buna dahil. Binlerce yıl önce Lidyalılar tarafından kullanılmaya başlanılan paranın yeni bir formu artık hayatımızda yerini aldı.
11:00
21 Temmuz 2018

Altın dünyanın en değerli ve nadir bulunan metallerinden biri. Ancak, internet ve kripto paraların engellenemez yükselişiyle birlikte Bitcoin, altının dijital rakibi haline geldi. Ayrıca, Bitcoin’in sınırlı bir üretim kapasitesi var ve milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin saniyeler içerisinde dünyanın diğer bir ucuna en az maliyetle gönderilebilir.

VanEck/MVIS’in dijital varlıklar stratejisti Gabor Gurbacs, CNBC’nin Futures Now programında konuştu. Bitcoin’in uluslararası piyasalardaki “dijital altın” rolünden bahseden Gurbacs şunları kaydetti:

Yatırımcılar Bitcoin’i bir tür altın olarak görüyor. Ancak altının piyasa değeri 7 trilyon dolar değerinde. Altın yatırımlarının %5 ile %10’luk bir kısmının Bitcoin’e kaydığını düşünün. Bitcoin yükselecektir. Bitcoin finansal risklerin üstesinden gelmek isteyen yatırımcılar altın ya da dijital altına yöneliyorlar.

Dijital altının hala daha gerçek yatırımcı kitlesine kavuşamadığını belirten Gurbacs, kurumsal yatırımcıların güvenlik ve regülasyonlar konusunda dikkatli davrandığını kaydetti.

Gurbacs, dünyanın geri kalanının Bitcoin ve altcoin’lerle tanışmadan önce, kripto paraların likidite, fiyatlanma ve dünya devletleriyle uyum gibi konuları ele alarak önemli bir gelişme kat etmesi gerektiğini belirtti.

Kripto paraların likidite oranının ve fiyatlanma kriterlerinin yeterli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, günümüzde kullandığımız finansal sisteme Bitcoin’i entegre etmenin bir yolunu bulacağız.

Son günlerde kripto para piyasası olumlu haberlerin etkisiyle küçük bir yaşam belirtisi gösterse de henüz gerçek formuna ulaşmış değil. Hafta başında kripto paralara yönelik bir araştırma grubu kuracağını açıklamıştı. Ayrıca, G20 ülkelerine danışmanık hizmet veren Finansal İstikrar Kurulu, (FSB) yayımladığı raporda kripto paraların finansal istikrarı tehlikeye atmadığını kaydetmişti. Piyasa için bir diğer umut verici haber ise dünyanın en büyük ikinci yatırım bankası  Goldman Sachs’ın bir numaralı adamı emekli olup yerine kripto paraları yakından takip eden David M. Solomon’un geçmesiydi. Tüm bu olumlu haberlere rağmen kripto para piyasasının henüz gerçek bir tepki vermediğini de unutmamak gerekiyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun